Kůrovec pomalu opouští Šumavu

Podtitulek: SONDA / Příznivý vývoj způsobilo červnové deštivé počasí podpořené aktivitou lesníků. Lýkožrout se nevyrojil v takovém měřítku jako vloni.

Šumava - Jako dobrou hodnotí lesníci letošní kůrovcovou situaci v šumavských lesích. Na Železnorudsku dokonce zaznamenali oproti loňskému roku třicetiprocentní pokles těžby, kterou zapříčinil výskyt tohoto škůdce. "Díky deštivému počasí v červnu a včasnému zpracování zimních kalamit se lýkožrout letos nevyrojil v takovém měřítku jako vloni," zhodnotil včera situaci na Železnorudsku Ivan Klik z Lesů ČR. Přesto v srpnu lesníci objevili i druhou generaci brouka. "Vzhledem k tomu, že je kůrovce málo, nemusíme provádět kalamitní těžení, ale pouze zásahy, které jsou pro les potřebné," dodal Klik.

Lýkožrout se letos částečně vyhnul i Národnímu parku Šumava, kde bylo ke včerejšku v tzv. druhých zónách zpracováno přes 41 tisíc kubíků napadených stromů, zatímco loni jich bylo téměř 76 tisíc. "V prvních zónách, kde zůstává oloupaná dřevní hmota na místě, bylo letos asanováno 4500 kubíků," informoval včera tiskový mluvčí Správny Národního parku Šumava Zdeněk Kantořík.

Většina letošních zásahů v parku se odehrála na Modravsku, Kvildsku a při státní hranici. Zatímco v těchto lokalitách je brouk likvidován, na Trojmezné, v místě blokád ekologů, je napadení kůrovcem až dvakrát větší než v loňském roce. "Situace je natolik vážná, že nemá smysl tady zasahovat. Zřejmě to bude mít dopad i na lesy ve druhých zónách," doplnil mluvčí.

Autor: RENATA KUČEROVÁ

Zdroj: Českobudějovické listy

Datum: 25.10.2000

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info