Kůrovce se bojí také na Vysočině
26.10.2009 | Silvarium
Vlastníci lesů a lesníci se snaží zahnat nebezpečí, že by se mohl přemnožit kůrovec, který poškozuje lýko stromů. Daří se mu díky teplému a suchému počasí a také v důsledku letošních i loňských kalamit.
„Na Jihlavsku je nejvíce rozmnožený kůrovec okolo Kamenice, kde jsou převážně smrkové lesy,” řekla Michaela Semerádová z odboru životního prostředí Magistrátu města Jihlavy.
Problém přemnožení nastal podle Semerádové kvůli tomu, že lesy vlastní více lidí, kteří nemusí bydlet v okolí lokality. Když vlastník, třeba z Prahy, nepodchytí kůrovce včas, může způsobit velkou zkázu. „Odborní lesní hospodáři upozorňují majitele na tento problém a napíší mu dopis. Také často jezdí na kontroly, a pokud vlastník kůrovcové dřevo nezpracuje, může dostat pokutu do výše sta tisíc korun,” vysvětlila.
Kůrovec je nebezpečný hlavně pro smrkové lesy, kde se jiný druh stromu nevyskytuje. Nejvíce se na Vysočině kůrovce obávají na Pelhřimovsku, Třebíčsku a Havlíčkobrodsku. Na přelomu srpna a září tam totiž bylo nejvíce nezpracovaného kůrovcem napadeného dřeva.
Další články v kategorii Lesnictví
- Les budoucnosti bude vypadat jinak, než jsme zvyklí, říká výzkumník Krejza (06.05.2026)
- Poškození lesů abiotickými vlivy bylo vloni nejnižší od roku 2014 (05.05.2026)
- Návrh ANO ruší vrchní státní dozor MŽP nad lesy, ochránci přírody krok kritizují (05.05.2026)
- Lesy ČR mají nového ekonomického ředitele (05.05.2026)
- Požár v Českém Švýcarsku se nerozšiřuje, do zásahu se znovu zapojí vrtulníky (04.05.2026)
- Odlesňování mírně zpomaluje, úbytek lesů však zůstává alarmující (30.04.2026)
- Na opatření proti suchu v lesích dá Zlínský kraj více než loni (30.04.2026)
- Málo vody zhoršuje stav rybníků i lesů (29.04.2026)
- Lesy ČR dokončily dva vodohospodářské projekty v chráněné oblasti i běžném lese v Plzeňském kraji (29.04.2026)
- Ministr zemědělství jednal ve Štrasburku s europoslanci o společné zemědělské politice i nařízení o odlesňování (29.04.2026)

Tweet



