Krušné hory potřebují obnovu
19.12.2006 | Silvarium
Debaty o nepopulární problematice Krušných hor nabírají na obrátkách. Kromě kraje se o ni začaly zajímat ústřední orgány České republiky. Že by se v minulosti poničeným Krušným horám začalo blýskat na lepší časy? "Při nedávné návštěvě Krušných hor jsme seznámili ministryni zemědělství Milenu Vicenovou a nově zvoleného předsedu dozorčí rady Lesů České republiky Romana Šindlera se současným stavem lesních porostů na hřebenech Krušných hor a se záměry na jejich další obhospodařování s důrazem na historii imisní kalamity, při které bylo vytěženo v období 1965 až 1995 na 40 000 hektarů uschlého lesa," informoval Právo ředitel krajského inspektorátu Lesů ČR Jan Ferkl.
Lesníci osázeli daný prostor porosty náhradních dřevin, především břízy a smrku pichlavého. "Tyto porosty je však potřeba postupně nahrazovat cílovými dřevinami, neboť jejich životnost se postupně blíží ke konci. Proto LČR zadaly grant Lesnické hospodaření v imisní oblasti Krušných hor, který bude dokončen v srpnu 2007. Ministerstvo zemědělství tento výzkum podpořilo dvěma podpůrnými studiemi, které budou dokončeny rovněž v roce 2007," uvedl Ferkl. Jedním z limitů řádné existence lesa na Krušných horách jsou škody působené na porostech jelení zvěří. Problematických věcí je ale více. "Zalesňování zemědělského půdního fondu nebo ochrana kvality vody v přehradě Fláje, která zásobuje 300 000 lidí. Nebo ochrana biotopu tetřívka v ptačí oblasti. Lesy ČR udržují tokaniště a například Lesní správa Litvínov po vzoru kolegů z Jizerských hor iniciovala vznik oblasti chovu tetřívka," dodal Ferkl.
O pomoc požádali lesníci ministerstvo zemědělství ve třech základních oblastech. Za prvé při prezentaci problematiky obnovy Krušných hor na meziresortním i mezinárodním fóru s cílem hledání zdrojů pro financování nákladného procesu obnovy původního lesa. "Za druhé při úpravě myslivecké legislativy tak, aby umožňovala účinnější snižování stavů jelení zvěře a individuální odlov zajíce a v neposlední řadě jsme požádali ministra životního prostředí, aby orgány ochrany životního prostředí při jednáních přistupovaly konstruktivněji k hledání pro obě strany schůdného stanoviska," vyjmenoval Ferkl.
Další články v kategorii Lesnictví
- Ve městech je kvůli vedrům třeba sázet odolnější druhy stromů (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Téměř tři stovky školáků poznávaly les v Jihlavě (01.07.2026)
- Držitelé Vavrouškovy ceny založili nadační fond Regenerace (30.06.2026)
- Nouzové útulny v Krkonoších čelí náporu turistů. Strážci parku nestíhají místa kontrolovat (30.06.2026)
- Byl zveřejněn seznam nepůvodních hub ČR (30.06.2026)
- Na Šumavě úspěšně okroužkovali sýce rousné (29.06.2026)
- Sněmovní výbor se kvůli ředitelům KRNAP a ČIŽP mimořádně sejde 8. července. Opozice chce znát jejich profesní kompetence (29.06.2026)
- Fotopasti v Černobylu ukázaly, jak válka mění chování zvířat (29.06.2026)
- Potvrzený případ vztekliny v Itálii upozorňuje na rizika spojená s dovozem zvířat ze zemí mimo EU (28.06.2026)

Tweet



