Kraje naznačují ambici převzít státní lesy

Zatím spíše ve stadiu diskuse zůstává řadou hejtmanů naznačený záměr, aby jednotlivé kraje převzaly státní lesy. Ovšem už když počátkem letošního února Rada Asociace krajů navrhla vytvořit deset odborných komisí, které by činnost krajů koordinovaly, hovořilo se i o společném posouzení možné správy dosud státních lesů. Olomoucký kraj dokonce již dříve vyzval poslance zvolené za tento region, aby v dolní parlamentní komoře iniciovali vznik novely zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí práv a závazků z majetku České republiky do majetku krajů, která by umožnila převedení státních lesů na kraj.

Moravskoslezský kraj: Lesní bohatství našemu rozvoji příliš nepomáhá

Podobně se pro náš list vyjádřil zástupce moravskoslezského hejtmana Zdislav Wantula. Ten uvedl, že sice nechce předbíhat, ale že podle jeho názoru reprezentace kraje vznik novely tohoto zákona podpoří. Nyní se zpracovává informační materiál, který by členům rady kraje posloužil jako podklad k diskusi na téma, co s lesním hospodářstvím. Třebaže lesní porosty v držení státu jsou v kraji vysoce kvalitní, dosud málo pomáhají rozvoji regionu. Například žádná ze společností, které tam těží dřevo a inkasují za jeho prodej, v kraji nesídlí. Těžkou krizí procházejí místní dřevozpracující firmy, které nedokáží vytvářet vyšší přidanou hodnotu a zaměstnávat více lidí. Týká se to zvláště Bruntálska, jež se potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti. "Vyšší vliv regionů na lesní hospodářství odpovídá duchu zásad platných v Evropské unii. Domnívám se, že za určitých předpokladů se mohou kraje stát bez větších problémů uvážlivými lesními hospodáři, kteří dokáží cíleně využívat všech - i mimoprodukčních - funkcí lesa," doplnil Wantula.

Zlínský kraj: Chceme znát skutečný stav lesů

Možnost převzít státní lesy nevylučuje ani Zlínský kraj. Rada kraje minulý týden schválila zpracování analýzy stavu a vývoje lesů ve vlastnictví státu na území kraje. Z analýzy rada bude vycházet při svém definitivním rozhodování. Již teď je však názoru, že by bylo vhodné prosazovat přenesení rozhodovací a řídící funkce, včetně vlastnických práv, na krajské uspořádání. To by podle mluvčího kraje Patrika Kamase bylo důležité zejména z hlediska přímého ovlivňování lesnické politiky v rámci kraje, a to jak v oblasti mimoprodukčních funkcí lesa, tak z hlediska hospodářského. "Je třeba, aby se kraj mohl aktivně podílet na tvorbě, ochraně a rozvoji lesa a lesního hospodářství na svém území. To však zároveň nelze provádět bez patřičného finančního zázemí," připomněl Kamas.

Vysočina a jižní Morava: V lesích bychom uměli dobře hospodařit

"Kraj Vysočina by o lesy zájem rozhodně měl. Už proto, že lesy u nás jsou jedny z nejvýnosovějších v republice," konstatoval radní kraje Václav Kodet. Je si ovšem vědom, že případný převod státních lesů na kraje by představoval složitý problém především po legislativně-právní stránce. "Ne všechny kraje navíc budou schopny mít ze svěřených lesů ekonomický profit. Nemyslím si však, že by kraj Vysočina s lesy hospodařit neuměl," doplnil Kodet. Také Jihomoravský kraj má o lesy mimořádný zájem, shodují se ve svých z prohlášeních představitelé kraje. "Lesy chceme. Ze zákona totiž vyplývá, že kraj je zodpovědný občanům za rozvoj území. V lesích totiž nevidíme pouze místo k těžbě dřeva, ale hlavně důležitý prvek tvorby krajiny," připomněl zástupce hejtmana Antonín Kment, podle něhož by se kraj staral o lesy "s péčí dobrého hospodáře".

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info