Kinský prohrál spor o lesy na Rakovnicku

Osobně a s úsměvem přijel včera František Oldřich Kinský ke Krajskému soudu v Praze, aby si vyslechl pravomocný rozsudek ve sporu se společností Lesy České republiky o 32 hektarů lesa na Rakovnicku. Odcházel ale zklamaný. Při prohrál. "Jsem znechucen. Se zdůvodněním rozsudku nesouhlasím, je nepřijatelný," rozčílil se včera Kinského advokát Jaroslav Čapek s tím, že bude uvažovat o odvolání i ústavní stížnosti. "Nevzdáme to," zdůraznil Čapek.

Verdikt je dvanáctým pravomocným v pořadí. Ze 150 žalob podaných u českých soudů zatím Kinský pět sporů vyhrál a sedm prohrál.

Krajský soud se opíral především o to, že majetek byl rodině po válce zkonfiskován po právu podle Benešových dekretů. "Žalobce své vlastnické právo pozbyl konfiskací," odůvodnila rozhodnutí předsedkyně senátu Kateřina Švecová, která rozsudkem potvrdila verdikt rakovnického okresního soudu.Spor Kinský přitom prohrál v Rakovníku už třikrát. Odvolací soud mu ale případ kvůli procesním chybám dvakrát vrátil.

U soudu se vedl spor i o to, jaké národnosti v době konfiskace Kinský byl. "Ať si pan Kinský myslí o své národnosti cokoliv, tehdy to byla německá rodina," okomentovala rozsudek právnička Lesů České republiky Tatiana Pišvejcová.Domněnky se pokoušel prostřednictvím tlumočníka vyvrátit i sám František Oldřich Kinský. "Už František Palacký tvrdil, že má rodina je čistě českého původu. Na základě toho bych já byl první německý Kinský," řekl. "Nikdy jsem se necítil jako Němec," podotkl.

"Proti panu Kinskému nic nemám, ale fakta jsou fakta. Žalující mají mít oporu v důkazech a František Palacký je pro mne přece jen trochu velká historie," oponovala advokátka žalovaných Tatiana Pišvejcová.

Kauza podle ní byla zbytečně prodlužována. "Po republice se pořád dokola ve všech jednáních opakují stejné důkazy, které se v řadě případů daří vyvracet. Hledat záhady a falzifikáty tam, kde byl obyčejný úřednický postup té doby, je prodlužování," vyvrátila Pišvejcová pokusy Kinského advokáta Jaroslava Čapka o zpochybnění důkazních materiálů.Na ty si Čapek nechal udělat i odborný posudek. Jeho výsledek ale nakonec spíše mluvil ve prospěch žalované strany.

Kinského rodina o majetek přišla po druhé světové válce na základě Benešových dekretů, protože údajně kolaborovala s nacisty. Čapek však tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je nevlastnil Kinského otec, ale jeho v té době nezletilý syn František Oldřich.Ve středních Čechách už František Oldřich Kinský prohrál soudní při o parcely na Kladensku.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info