Kdo zaplatí ekologickou katastrofu na horách?

Imisní poškození lesů v Orlických horách dosáhlo rozměrů ekologické katastrofy. Výzkum na zjištění neznámé příčiny a náhradu škod bude zřejmě financovat stát.

V nadmořské výšce nad 700 metrů umírají jehličnany v tisících hektarech. Ve srovnání s rokem 2000 jsou nové škody dvojnásobné. Na plochách osázených smrkem pichlavým hrozí holiny, u smrku ztepilého odumřely horní partie korun, naopak nejodolnější je kleč.

Mezi poškozené vlastníky porostů patří nejen Lesy ČR, ale i soukromí majitelé Janečkovi a potomci šlechtických rodů Kristina Colloredo-Mansfeld či Jan Kolowrat Krakowský.

"Televizní štáb po zhlédnutí lokalit tvrdil, že zde nebude problém natočit horor. Realita je skutečně děsivá," poznamenal Kolowrat, kterému v Orlických horách patří 5130 hektarů lesů a vše doložil čísly. V roce 1997 byla na jejich majetku imisemi zasažena plocha 350 hektarů, což činilo 138 ha jehličnanů, o dva roky později to již bylo celkem 484 ha a 190 ha lesů, předloni 751 a 381 ha.

"Letos jsme se dostali odhadem na dva tisíce hektarů plochy," bilancoval. Vedoucí referátu životního prostředí při rychnovském OkÚ Luboš Meloun považuje umírání lesů za smutnou událost. Příroda tím však přirozeně reaguje na skrytý problém.

"Nejdříve je důležité zjistit příčinu a teprve potom můžeme hledat viníka. Je však nesmysl, abychom v tomto případě jednali podle standardního postupu, kdy majitelé lesa musí poškozenou část vykácet a na své náklady vysázet nové stromky," míní Meloun.

"Po vypracování znaleckého posudku by stát mohl náhradu škody vymáhat na konkrétním viníkovi, ale to je pouze teorie. Jinak by vše mělo být financováno ze státních prostředků, " tvrdí Meloun z OkÚ, podle kterého se bude muset vypracovat i nový program obnovy lesů, který však již nebude zaměřen plošně, jak tomu bylo v devadesátých letech.

"Problémy musíme řešit lokálně, bez monokultur a založením vícefunkčního ekosystému. Určitě se plochy nebudou znovu zalesňovat beze zbytku," zamyslel se vedoucí referátu.

Ekologické škody potvrdili i účastníci poslední schůzky na úrovni náměstků ministerstev zemědělství a životního prostředí, kteří zároveň schválili následná opatření. Ta zahrnují například inventarizaci poškození, jež vzniklo během zim 2000, 2001/2002 s odhadem výše škody, vypracování rozptylové studie. V dané oblasti se prohloubí monitoring zdravotního stavu lesů a finančně se posílí a budou se koordinovat výzkumy. Vyřešit je třeba náhrady škod vlastníků lesů.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info