Kanadské topoly ohrožují své okolí!
30.10.2001 | Noviny Chrudimska
Celkem deset vzrostlých topolů kanadských roste na břehu rybníku Táta a tvoří dominantu okolí.
Na žádost občanů, kteří upozorňují na mohutnost topolů a s tím spojené nebezpečí ohrožení veřejné cesty a obydlí, požádalo město Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR Pardubice a nezávisle i oddělení životního prostředí Okresního úřadu v Chrudimi o odborné posouzení této skupiny topolů. Výsledkem je konstatování, že topoly se nacházejí za vrcholem svého růstu a jsou v mýtním věku.
Jedná se o krátkověké dřeviny s křehkou strukturou dřeva a lze tedy očekávat důsledky. Provozní bezpečnost je již nevyhovující, protože z korun topolů se může snadno ulomit větev i za bezvětří. V závěru se oba posudky přiklánějí ke skácení všech deseti topolů.
Rada města se touto otázkou zabývala na svém zasedání dne 15. října 2001 a ztotožnila se se závěry obou posudků. Rada rozhodla o skácení všech deseti topolů do konce letošního roku. Práce zajistí odborná firma, která dřevo odebere k dalšímu zpracování. Topoly budou nahrazeny novou výsadbou dubů nebo lip.
Další články v kategorii Lesnictví
- Pražští lesníci loni více sázeli a méně káceli, kůrovce nahradily houby (24.08.2026)
- Z lesa na stůl: Spousta lesní chuti na jednom místě (21.08.2026)
- Duby a adaptace lesů na změnu klimatu: Důležité je rozlišovat sazenice už v lesních školkách (20.08.2026)
- Vědci zkoumali, jak může hospodaření udržet a zvýšit zásobu uhlíku v lesních půdách (19.08.2026)
- Senátní výbor žádá vládu o zřízení pracovní skupiny k velkoplošným požárům (19.08.2026)
- Amazonský prales se sám regeneruje díky klíčovým stromům (19.08.2026)
- Na omezení dopadů sucha v dalších letech pozdě není, míní odborník (17.08.2026)
- Mendelova univerzita a Nadace Partnerství společně zlepšují péči o nově vysazené stromy (17.08.2026)
- Lesy v Pardubickém kraji se mění ve prospěch listnatých dřevin (15.08.2026)
- Jak můžeme udržet a zvýšit zásobu uhlíku v lesních půdách (12.08.2026)

Tweet



