JSOU NEADITIVOVANÉ ROSTLINNÉ OLEJE VHODNÉ K MAZÁNÍ ŘEZACÍCH ČÁSTÍ MOTOROVÝCH PIL?

Ivana Tomášková

K mazání řezacích částí motorových pil je možné použít jak minerální olej, tak bioolej, který v Německu (po splnění požadovaných parametrů) nese symbol “Modrého anděla”. Jeho mazací schopnosti jsou však bez aditiv nižší než u minerálního oleje. Problém spočívá v tom, že bioolej s aditivy přestává být 100% ekologickým produktem.

VÝZKUM

Cílem výzkumu provedeného organizací KWF (Kuratorium für Waldarbeit und Forsttechnik) v Německu bylo zjistit, zda je bioolej bez aditiv vhodný pro mazání motorových pil a jaké jsou jeho vlastnosti ve srovnání s jeho minerální variantou. Rostlinné oleje mají podle druhu různou náklonnost k degradaci. Podstatná je přitom teplota, podíl kyselin, čas a katalyticky působící materiály. Na povrchu oleje se tvoří lepkavý film, na který se váže prach a špína a po čase je vytvořená krusta obtížně odstranitelná. U motorové pily jsou takto postiženy řezací část, olejové čerpadlo, brzda řetězu a jiné části chlazené olejovou mlhou.

VÝSLEDKY VÝZKUMU

Šetřením a praktickými zkušenostmi byly zjištěny následující skutečnosti:

1. Při uložení v nevytopené a vzdušné místnosti (tedy situace přibližující se provozním podmínkám) se na řezací části po delším čase (6 - 8 týdnů) musí počítat se škodlivou degradací. To může způsobit, že po nastartování pily odstředivá spojka proklouzne vlivem odporu ztuhlého oleje mezi řetězem a lištou a pilový řetěz se vůbec nerozpohybuje.

2. Při zkoumání olejových čerpadel firem DOLMAR, HUSQUARNA a STIHL se po čtyřech měsících užívání bioolejů zvýšila potřeba síly na pohyb řetězu s následným poškozením čerpadla.

3. Dlouhodobé výzkumy firmy STIHL ukazují, že počet nahlášených poškozených olejových čerpadel je při používání bioolejů vyšší než při užití minerálního oleje.

4. Po šesti měsících se při zkouškách KWF neprojevil žádný vliv na funkci brzdy řetězu.

5. Podle vlastních výzkumů firmy STIHL je však zřejmé, že po sto padesáti hodinách provozu se účinnost brzdy řetězu snižuje a trvá delší dobu, než její mechanismus spustí. Vysvětlením může být fakt, že součásti brzdy byly znečištěny ztuhlým olejem, pilinami a prachem.

KVALITA MAZÁNÍ

Bez použití aditiv leží Bruggerova hodnota u řepkového oleje mezi 21 a 23 N/mm2. Pro udělení “Modrého anděla” je nutné minimálně 27 N/mm2, aby bylo i při náročných podmínkách (dlouhá lišta, zpracovávání silného kmene) zajištěno řádné mazání. Zcela nevhodné jsou takové typy neaditivovaných olejů, při jejichž použití se olej neudrží v čepech řetězu; ten se následkem toho prodlouží natolik, že deformuje řetězku, a to i při odstranění jednoho článku řetězu. Nevýhoda nízké viskozity bioolejů se projevuje zejména v létě vyššími ztrátami rozstřikem. U často využívaných olejů ze supermarketů je nutná jistá obezřetnost. Zpravidla se jedná o směs rafinovaných olejů, které se v závislosti na svém složení chovají odlišně. Např. při vyšším podílu slunečnicového oleje se snižuje mazací schopnost a zvyšuje se sklon k degradaci.

PRAKTICKÉ ZKOUŠKY

Zkoušky v praxi neprokázaly žádnou příčinu, proč by řepkový olej bez přídavku aditiv nemohl být používán jako mazací prostředek pro pilové řetězy. Citlivost na mráz může být překlenuta odpovídajícím skladováním a organizací práce. Zůstávají ovšem problémy s opotřebováním. Již po jednom týdnu pracovní pauzy stoupá čas potřebný na údržbu. Delší pauzy vedou k již výše zmiňovaným problémům. Intenzivní péčí a čištěním je možné tyto problémy odstranit.

DOPORUČENÍ VÝROBCŮ

Výrobci a prodejci motorových pil a jejich řezacích částí však nedoporučují používat neaditivované rostlinné oleje. S jejich použitím se počítá pouze tam, kde výrobce olejů poskytuje jisté garance. Z těchto důvodů je povolen volný prodej jen takových výrobků, které mají označení “Modrý anděl”. Výrobci a prodejci olejů na mazání řetězů se obávají, že používání neaditivovaných olejů způsobí neprodejnost vysoce hodnotných olejů s označením “Modrý anděl”. Vysoké náklady na výrobu “Modrého anděla” totiž nejsou v relaci s prodávaným množstvím. Překvapující jsou v tomto směru výpovědi některých důležitých výrobců, kteří tvrdí, že minerální oleje tvoří znovu 50 % vyráběných maziv. V lesním hospodářství je však používání rostlinných olejů povinné. Jejich používání se namátkově kontrololuje. V souvislostí s certifikací lesa je tato otázka obzvláště naléhavá.

ZÁVĚR

Neaditivované oleje mohou být použity k mazání řetězů motorových pil. Jejich nevýhodou je omezená stabilita při nižších teplotách a sklon k degradaci. Péče a odpovídající zacházení s pilou může tyto nedostatky omezit na únosnou míru. V žádném případě se tyto oleje nehodí pro příležitostné pracovníky s motorovou pilou, od kterých se nedá očekávat zvýšená péče o pilu. Salátové oleje mají rozdílné složení, proto jsou považovány za méně hodnotné a ze stejného důvodu se nedoporučují. Při používání neaditivovaných olejů je nutné počítat s tím, že výrobci pil nejsou ochotni garantovat bezproblémový chod pily.

Zdroj: Podle KWF Forsttechnische Informationen, Können unadditivierte Pflanzenöle zur Schmierung der Motorsägenschneidgarnitur verwendet werden? Dietmar Ruppert

Adresa autora:Ing. Ivana Tomášková Lesnická a dřevařská fakulta MZLU v Brně Ústav lesnické a dřevařské mechanizace ivana_tomaskova@yahoo.com

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info