INVENTARIZACE LESŮ V ČESKÉ REPUBLICE II.

Jiří Holický

Celé území republiky je rozděleno na 20 344 čtverců. Z toho 613 čtverců bylo vyřazeno, neboť jejich středy se nachází mimo území našeho státu. Zbytek 19 731 čtverců byl podroben identifikaci na jednotlivých inventarizačních plochách. Současný stav k 31. 12. 2001 je 8583 čtverců, kde alespoň jedna plocha z dvojplochy je v kategorii LES.

PRACOVNÍ A KONTROLNÍ SKUPINY

Na počátku roku 2001 byly vytvořeny pracovní skupiny a interní kontrolní skupiny. Při vzniku a celkové koncepci pracovních a interních kontrolních skupin hrálo roli rozhodnutí, že objem zkontrolovaných inventarizačních ploch by měl dosahovat minimálně 10 % veškerého počtu inventarizačních ploch změřených v terénu. Vzhledem k výchozímu počtu inventarizačních čtverců, které vstupovaly do zjištění podle pilotních projektů, byl výchozí počet pracovních skupin stanoven na patnáct. Proto, aby systém vnitřní kontroly splňoval výše uvedený parametr, byly vytvořeny dvě interní kontrolní skupiny. Z důvodu snížení provozních nákladů byla jedna interní kontrolní skupina zřízena pro oblast Čech a druhá interní kontrolní skupina pro oblast Moravy a Slezska.

Než začal sběr dat v terénu, bylo vedle tvorby pracovních postupů potřebné zaškolit pracovníky ÚHÚL a prohloubit jejich praktické znalosti technologie inventarizace lesů. Příprava spočívala jak v pečlivém studiu obsáhlého materiálu obsluhy přístrojů, metodiky a pracovních postupů, tak v praktické přípravě v lesních porostech. V lednu 2001 byly na pobočky distribuovány pracovní postupy a manuály na obsluhu přístrojů - počítač Hammerhead, buzola MapStar, Angle Encoder, laserový dálkoměr Forest Pro. Po ukončení posledního výběrového řízení na dodávku přístrojů GPS a jejich dodání na konci února 2001 byl ihned spuštěn systém školení tak, aby výjezdy pracovních skupin mohly začít nejpozději na konci května.

PŘÍSTROJOVÉ A SOFTWAROVÉ VYBAVENÍ

Pracovní a interní kontrolní skupiny používají nejmodernější techniku, která je vhodná pro práci v těžkých terénních podmínkách a v lesních porostech. Tato technika umožňuje efektivní sběr dat podporovaný terénním počítačem. Celá technologie je zaměřena na omezení chyb lidského faktoru a umožňuje následné počítačové zpracování dat.

Přístrojová výbava každé skupiny je následující:

1. Terénní počítač značky Hammerhead, ovládaný dotykovým perem, slouží pro vkládání, editaci a kontrolu dat.

2. Příruční počítač PSION s alfanumerickou klávesnicí, slouží k vkládání, editaci dat a podporuje činnost měřících přístrojů.

3. Elektromagnetická buzola MapStar, slouží k měření horizontálních úhlů.

4. MapStar Angle Encoder - záložní přístroj v případě výskytu magnetických polí, slouží k měření relativních horizontálních úhlů.

5. Laserový dálkoměr Forest Pro, slouží pro měření vertikálních úhlů a vzdáleností.

6. Elektronická průměrka značky Mantax, slouží k měření výčetních tlouštěk.

7. Globální polohový systém GPS Geoexplorer 3c, slouží k orientaci v terénu a vyhledávání inventarizačních ploch.

Vybavení pracovní skupiny a interní kontrolní skupiny je totožné. Kontrolní skupina má navíc ve výbavě k dispozici detektor kovů, aby správně dohledala geodetickou harpunu - tj. střed inventarizační plochy (geodetická harpuna slouží k fixaci středu inventarizační plochy). Pro venkovní sběr dat se využívá program Field-Map. Pro větší kontrolu dat slouží kontrolní program KonIL, zabezpečující formální i logické kontroly jak v terénu, tak v kanceláři.

VENKOVNÍ PRÁCE

Plánované zahájení venkovních prací se hned z počátku zbrzdily problémy s buzolou MapStar. Nakonec se u přístrojů MapStar, které jsou velmi důležitou součástí sestavy přístrojů a práci v terénu výrazně usnadňují, prokázaly skryté výrobní vady. Buzoly MapStar byly reklamovány u výrobce v USA. Vyřízení reklamace trvalo dva měsíce. Tím byly inventarizační práce v roce 2001 výrazně ovlivněny a ztrátu v plánovaném počtu ploch se nepodařilo i přes zvýšené úsilí odstranit. Z plánovaných 3180 ploch bylo změřeno 2114 inventarizačních ploch. Interní kontrolní skupiny zkontrolovaly 189 inventarizačních ploch.

Postup měření v terénu

Měření v terénu zabezpečuje čtyřčlenná pracovní skupina. Práci v terénu předchází kontrola úplnosti vybavení a použitelnosti přístrojů. Po příjezdu do okolí inventarizační plochy je spuštěn systém GPS a navigační systém programu Field-Map. Na počítači s podporou ostatních přístrojů skupina kontroluje svůj pohyb v terénu a dohledání středu inventarizační plochy. Až je střed inventarizační plochy nalezen, skupina ho fixuje geodetickou harpunou. Pak následuje vylišení podploch a v každé podploše jsou umístěny inventarizační kruhy. Následuje "zaplochování” podploch a očíslování stromů, které se nacházejí uvnitř inventarizační plochy. Čísla se přiřazují od severu ve směru hodinových ručiček. Nejdříve jsou očíslovány stromy s průměrem 12 cm a větší, pak stromy v inventarizačním kruhu (výčetní tloušťka stromů 7 - 11,9 cm).

Po očíslování jsou fixovány výčetní výšky a pracovník s digitální průměrkou sesbírá hodnoty výčetních tlouštěk. Tyto hodnoty se přehrají do příručního počítače PSION, kam se ukládají popisné vlastnosti pro jednotlivé stromy. Po vyplnění všech údajů v PSIONU se data přehrají do terénního počítače, který vybere stromy pro měření výšek.

Šetření na podplochách

Souběžně s měřením výšek probíhá šetření na podplochách (zjišťování pokryvností bylin, travin, kapraďorostů a mechorostů, sklon a expozice terénu, hospodářský tvar lesa, humusová forma, půdní typ, aj.) a obnovních kruzích. Výšky stromů se měří pomocí laserového dálkoměru ForestPro a ukládá se do příručního počítače PSION. Popis na podplochách se ukládá přímo do terénního počítače. Střed inventarizační plochy je po dobu práce na podplochách a výškování zaměřován systémem GPS z důvodu upřesnění polohy a kontroly správnosti jeho nalezení. Po ukončení sběru dat dojde k přehrání dat z PSIONU do terénního počítače. Pracovník provede kontrolu ve Field-Mapu. Následně spustí kontrolní program KonIL s logickými kontrolami. Pracovníci tak mají možnost případné ne-srovnalosti odstranit přímo v terénu.

Přesun po transektu

Když je měření na první inventarizační ploše dokončené, pracovníci postupují po transektu na druhou inventarizační plochu. Při pohybu terénem se zaznamenávají veškeré průsečíky vodní a cestní sítě, okrajů lesa, význačných bodů v terénu a popisují se jejich kvalitativní veličiny. Po nalezení středu druhé inventarizační plochy proběhne měření stejným způsobem jako na první inventarizační ploše.

ZÁVĚR

Shromážděná, zkontrolovaná a zálohovaná data se předávají oblastnímu koordinátorovi na pobočce, kde se opět formálně a logicky kontrolují. Data posléze putují na ústředí ÚHÚL, kde se uloží do datového skladu. Následné zpracování v digitální formě zahrnuje hledání systematických chyb a v současné době zkušební matematicko-statistické vyhodnocování jednotlivých položek. Celkové výsledky inventarizace po ukončení venkovních prací v roce 2004 budou v přehledných tabulkách, grafech a mapách. Celá databáze ILČR bude uložena v informačním a datovém centru ÚHÚL a úroveň zpřístupnění bude záležet na rozhodnutí MZe. Zpráva bude publikována knižně a v menším rozsahu bude umístěna na internetu.

V článku jsou použity pasáže z Metodiky terénního šetření národní inventarizace lesů České republiky (IFER, červen 2000) a Pracovních postupů (MZe, ÚHÚL 2001).

Adresa autora:

Ing. Jiří Holický

vedoucí oddělení inventarizace lesů

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů

Brandýs nad Labem

Nábřežní 1326, 250 44 Brandýs nad Labem

Lesnická práce č. 5/2002

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info