Inspektoři tvrdí: Byli jsme šokováni spouští v lese

V lesích mezi Radošovicemi a Domašínem v posledních týdnech neznámý vandal nařízl více než 500 zdravých stoletých smrků a borovic. Vlašimskou radnicí byl vydán zákaz vstupu do lesa z důvodů ohrožení bezpečnosti padajícími stromy. Firma, která kácela a odvážela naříznuté stromy, neměla k těžbě povolení. Těžba v lese přesto pokračovala a k dnešnímu dni odbor životního prostředí eviduje již kolem 700 poškozených stromů. O případ se začala zajímat Policie ČR a Česká inspekce životního prostředí.

"Naposledy se v lese kácelo minulý pátek, plocha, na které jsou úmyslně poškozené stomy, je dnes již větší než dva hektary. Naříznutých stromů od naší poslední kontroly přibylo, proto jsme spočítali a označili i okolní zdravé stromy," uvádí Jana Zmeškalová, vedoucí odboru ŽP ve Vlašimi. Na místo, které vypadá jako by tudy prošla větrná smršť, se dostavili zástupci České inspekce ŽP z oddělení ochrany lesů. "Takových případů je hodně, ale kolega byl šokován, to se málokdy vidí,"sdělil Miroslav Kletečka z Inspekce ŽP, která na základě svého šetření bude žádat policii o překvalifikování z přestupku na trestný čin. "Policie případ šetří, budou předvoláváni svědci. Čekáme na zprávu České inspekce ŽP," uvedla benešovská policejní mluvčí Zuzana Stránská.

Ani úterní přítomnost policistů na místě nepovolené těžby nezabránila firmě, která kácela a odvážela stromy, v činnosti. "Nepovolená těžba pokračovala do konce týdne. Po jednání s policií a Českou inspekcí ŽP jsme nakonec počátkem týdne povolení vydali, ale těžba v lese paradoxně ustala," říká vedoucí odboru ŽP MěÚ Vlašim Jana Zmeškalová. V místě nadále přetrvává zákaz vstupu do lesa a hrozí nebezpečí pádu poškozených stromů. "Při naší druhé návštěvě jsme byli svědky odvážení stromů Tatrou 815.

Zjistili jsme totožnost lidí, kteří v lese pracovali, ale zastavení odvozu není v naší kompetenci a dřevo je soukromým majetkem," informoval o průběhu událostí inspektor životního prostředí Miroslav Kletečka. Podle jeho slov případů poškozování životního prostředí v souvislosti s těžbou dřeva stále přibývá. Největší případ řeší policisté na Rakovnicku. Čtyři obdobné případy se inspekci životního prostředí podařilo dotáhnout až k soudnímu projednávání. Také na Benešovsku mají již s nezákonnou těžbou své zkušenosti v obci Všechlapy. Policie tvrdí, že dosud nevlastní podklady k zahájení trestního stíhání. "Vzhledem k ploše, která bude muset být pro poškození stromů vytěžena, můžeme konstatovat, že došlo k trestnému činu a v nejbližší době své podklady policii předáme," přislíbil Miroslav Kletečka.

Starosta Radošovic Vladimír Gut byl v lese téměř každý den, doprovázel úředníky, inspektory životního prostředí a také zástupce médií. "Bylo to tu rušné, když z odboru životního prostředí běhali po lese a stále se tu těžilo dřevo. Byla to hrozná bezmoc," popisuje svůj dojem Gut a dodává, že v lese je obrovský nepořádek a hrozí pád stromů při sebemenším poryvu větru. "Policie ČR dál případ prošetřuje, čeká se na odborný posudek od České inspekce životního prostředí, výsledky budou známy do dvou měsíců," doplnila mluvčí policie Zuzana Stránská.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info