Holýšovští ornitologové

I v roce 2001 byl Holýšovský ornitologický klub velmi aktivní na poli výzkumu a ochrany ptáků. V minulých dnech proběhla již třetí valná hromada klubu, kde byl celý loňský rok důkladně zhodnocen. Co všechno jsme v roce 2001 dělali?

V první řadě to byly výzkumné programy. Zkoumali jsme zejména hnízdní biologii krkavce velkého, kvíčaly obecné a ťuhýka obecného. U všech druhů byl zaznamenán mírný úbytek počtů, u ťuhýka obecného pak nejhorší hnízdní výsledek od roku 1994 (zde však v důsledku nepřízně počasí v červnu).

Důležitou aktivitou bylo kroužkování ptáků. Označili jsme několik stovek ptáků kroužky Národního muzea v Praze. Mezi nejčastěji kroužkované patřily tyto druhy: rákosník obecný, kvíčala obecná, ťuhýk obecný, sýkora uhelníček. Uspořádali jsme také první kroužkovací víkend na důlních propadlinách u Mantova, kdy bylo odchyceno 85 ptáků. Mezi největší úspěchy patří opětovné odchycení samice sýce rousného s kroužkem Helgoland u Holýšova, která pochází ze středního Německa z pohoří Spessart ze vzdálenosti 270 km. Mezi další aktivity patří sledování biologie čápa bílého na hnízdištích v Horšovském Týně a Dolním Metelsku. Obsazeno bylo pouze hnízdo v Horšovském Týně, na něm byla kroužkovaná dvě mláďata.

Mezi velmi atraktivní programy patří tzv. Moonwatching (sledování tahu ptáků monookulárním dalekohledem za jasných nocí přes kotouč Měsíce). Na podzim jsme takto pozorovali celkem 113 ptáků.

V kapitole Ochrana ptáků jsme sledovali hnízdění sýců rousných a drobných lesních pěvců v připravených budkách. Zejména projekt, který jsme realizovali ve spolupráci s Lesní správou Horšovský Týn, byl velmi úspěšný. Celkem 67% nabídnutých budek bylo přijato sýkorami, které v nich vychovaly více než 100 mláďat. Kuriozitou je obsazení jedné budky včelami.

Větší podporu měla pomoc handicapovaným živočichům. Zde jsme se zaměřili hlavně na transport jedinců do stanice pro pomoc těmto živočichům v Plzni. Většina přijatých ptáků měla ovšem velmi závažná poranění letového aparátu (srážky s auty) a jejich vypuštění do přírody bylo nemožné. Na počátku roku 2001 jsme také pro občany Holýšova zajistili asi 20 kg hovězího loje pro zimní přikrmování, který jsme distribuovali asi dvaceti občanům.

Velmi důležitou kapitolu v naší činnosti hraje práce s veřejností. Uspořádali jsme tři velké akce pro občany. První květnovou neděli to bylo Vítání ptačího zpěvu, což je procházka podél řeky Radbuzy spojená s určováním ptáků podle zpěvu. První říjnovou neděli to byl Ptačí festival, pořádaný na Jivjanských rybnících u Jivjan. Obě akce byly dobře zorganizovány, viděli jsme zajímavé druhy ptáků (žluva hajní, pěnice hnědokřídlá, strakapoud malý, potápka roháč, pěnkava jikavec nebo polák velký) a přilákali jsme i poměrně velký počet návštěvníků. Škoda jen, že akci v Jivjanech pokazila silná mlha. Ve spolupráci se staňkovskými školami jsme uspořádali v květnu výstavku dětských prací s ptačí tématikou, kterou v kulturních prostorách staňkovské fary zhlédlo přes 200 návštěvníků. O všech našich akcích jsme informovali prostřednictvím Domažlického deníku.

Mezi naše další činnosti patřila v lednu přednáška Ptáci okolí Holýšova, přednášejícím byl Pavel Růžek. Dále jsme se zúčastnili dvou domácích a jedné zahraniční konference. Zejména účast na vědeckém sympoziu o sovách střední Evropy v německém Ludwigsburgu byla pro nás velmi přínosnou, mohli jsme s předními evropskými odborníky navázat poměrně úzké kontakty. V září pak předseda klubu L. Schröpfer seznámil naše sousedy z okresu Cham s ptactvem domažlického okresu. Přednáška proběhla ve známém středisku v obci Nösswartlinf poblíž Furthu im Wald. V květnu jsme také podnikli první zahraniční exkurzi do okolí německého Kümmersbrucku, který je partnerským městem Holýšova. Zde jsme si prohlédli zajímavé biotopy s množstvím vzácných ptačích druhů a místní historické pamětihodnosti. V letošním roce chystáme obdobně pestrou nabídku pro své členy i širokou veřejnost. O všech akcích budeme samozřejmě s předstihem informovat.

Na valné hromadě vystoupil také plzeňský ornitolog Jaroslav Hruška, který seznámil přítomné s hnízděním sokola stěhovavého v Plzni. Tento ohrožený ptačí druh zde hnízdí s různým úspěchem od roku 1998. V posledních letech obsadil výškovou budovu ve středu města a v roce 2001 zde odchoval dvě mláďata. Hnízdění věnují pozornost nejen ornitologové, ale také Magistrát a velmi intenzivně i obyvatelstvo. Díky přenosu obrázků do plzeňské radnice mohly toto hnízdění sledovat tisíce lidí. Podařilo se také zařadit obrázky na internetovou stránku, kterou navštívilo mnoho lidí.

I když byla podpora hnízdění tohoto druhu na území Plzně ze začátku zamýšlena hlavně ako akce proti holubům, v poslední době se ukazuje, že sokolové tyto ptáky loví v menších počtech, než se předpokládalo. Na hnízdě se tak objevují jako kořist vzácné druhy ptáků a savců, které by člověk v blízkosti tak velkého města nepředpokládal (křepelky, chřástali, sluka lesní, kulík zlatý, čírka modrá a také netopýři). Přednáška doplněná videozáznamem a velkým množstvím barevných diapozitivů všechny přítomné velmi zaujala. V následné bohaté diskusi bylo probráno mnoho aspektů ochrany tohoto nádherného dravce.

Holýšovský ornitologický klub také zvolil staronový výbor, který tuto specializovanou ochranářskou organizaci povede další tři roky k výzkumu a ochraně našich každodenních sousedů - ptáků.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info