Holding Less se propadl do ztráty 68 milionů
14.12.2011 | E15 on line
Lesnicko-dřevařský holding Less podnikatele Jana Mičánka se letos za tři čtvrtletí dostal do ztráty 68,3 milionu korun. Ještě za pololetí činil čistý zisk tři miliony. Pod holding patří necelá desítka firem včetně jedničky na lesnickém trhu, Less&Forest, která je vítězem malého tendru Lesů ČR pro letošní rok. Ve velkém tendru na rok 2012 a další pak Less&Forest podal nejlepší nabídky na 75 procentech územních jednotek, byť smlouvy na všechny jednotky podle dřívějších vyjádření určitě nepodepíše.
Na jedné straně se podle firmy dařilo obchodníkům, jejichž výsledky byly v tomto čtvrtletí nejlepší od začátku roku, či společnosti Less&Energy. „Na druhé straně byl ale výsledek ovlivněn několika jednorázovými událostmi, které negativně ovlivnily hrubý zisk celé skupiny,“ uvedl v aktuálním vydání firemního časopisu LESSník zástupce ředitele společnosti Less a. s. Petr Huml.
Ve společnosti Less&Timber šlo především o plánovanou dvoutýdenní odstávku pily v Čáslavi, která byla využita na montáž nové technologie. Holding také ve třetím čtvrtletí uzavřel pilu ve Vlachovicích.
Kvůli sezónnosti odvedla společnost Less&Forest oproti předchozím čtvrtletím nižší objem těžebních i pěstebních prací. Hospodaření této společnosti by bylo podle Humla výrazně lepší, pokud by holding jako výnos zaúčtoval částku, kterou jí přiřkl ve sporu s LČR o indexaci cen dřeva prvoinstanční soud. „Jen z žaloby na druhé čtvrtletí šlo skoro o 70 milionů korun s tím, že za celý rok se tato částka může pohybovat kolem 160 až 180 milionů korun,“ uvedl Huml. Finanční výsledek hospodaření holdingu ovlivnilo i oslabení kurzu koruny, když se do výsledku negativně promítlo přecenění úvěrů denominovaných v eurech.
Holding Less loni podle konsolidovaných výsledků dosáhl rekordního obratu 5,7 miliardy korun, což je o polovinu více než předloni. Čistý zisk holdingu loni vzrostl více než trojnásobně na 108,5 milionu korun.
Další články v kategorii Lesnictví
- Kůra habru evropského poškozená slunečním zářením je náchylnější k houbové infekci (28.08.2026)
- Mykolog: Situace pro houbaře se nezlepšila, naději dávají srážky z minulého týdne (28.08.2026)
- Proti suchu i povodním: Lesy ČR zahajují nový celostátní program inspirovaný generacemi českých lesníků (28.08.2026)
- Vliv zvěře na přirozenou obnovu lesa v přírodních rezervacích Beskyd (27.08.2026)
- MENDELU pracuje na záchraně ohrožených druhů stromů amazonského pralesa (25.08.2026)
- Mykolog:Situace pro houbaře se nezlepšila, naději dávají srážky z minulého týdne (25.08.2026)
- Pražští lesníci loni více sázeli a méně káceli, kůrovce nahradily houby (24.08.2026)
- Z lesa na stůl: Spousta lesní chuti na jednom místě (21.08.2026)
- Duby a adaptace lesů na změnu klimatu: Důležité je rozlišovat sazenice už v lesních školkách (20.08.2026)
- Vědci zkoumali, jak může hospodaření udržet a zvýšit zásobu uhlíku v lesních půdách (19.08.2026)

Tweet



