Firma LAGRON dostala pokutu za kácení lesa nad rámec povolení a poškození dalších rostoucích stromů
11.11.2016 | Česká inspekce životního prostředí
Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Ústí nad Labem uložili pokutu 234 tisíc korun společnosti LAGRON s.r.o. za několikerá porušení lesního zákona. Tím nejzávažnějším bylo, že firma při povoleném kácení u obce Stebno na Ústecku vytěžila i místa, na kterých měly stromy zůstat.
Při kácení lesa totiž vznikla na dvou místech souvislá holina o velikosti 1,5 hektaru. „Lesní zákon přitom říká, že nesmí vzniknout holina větší než 1 hektar. Pokud je to víc, okolní lesní porosty jsou pak více ohroženy například větrem nebo vodní erozí lesní půdy,“uvedl Jaroslav Vacek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem.
Druhým pochybením firmy LAGRON bylo, že při přibližování vykáceného dřeva odřela kmeny další cca 60 rostoucích stromů. Takto poškozené dřeviny přitom nijak neošetřila. „Tím se zvyšuje riziko přenosu houbových chorob,“ vysvětlil Vacek.
Třetím prohřeškem firmy pak bylo, že na části vytěženého pozemku neprovedla v zákonné lhůtě nové zalesnění.
„Za všechna pochybení jsme firmě uložili souhrnnou pokutu 234 tisíc korun. Případ byl navíc složitý v tom, že jsme museli rozklíčovat, kdo za nezákonné jednání nese odpovědnost. Firma LAGRON totiž měla les pronajatý a tvrdila, že ona odpovědna není. Ze smluv mezi vlastníkem lesa a firmou LAGRON ale jednoznačně vyplynulo, že na ní přešly veškeré závazky vlastníka lesa. Typická snaha hříšníků vyhnout se sankci přenášením odpovědnosti na jiný subjekt nebo osobu tentokrát nevyšla,“ dodal Vacek.
Další články v kategorii Lesnictví
- Lesy v Pardubickém kraji se mění ve prospěch listnatých dřevin (15.08.2026)
- Jak můžeme udržet a zvýšit zásobu uhlíku v lesních půdách (12.08.2026)
- Houby nerostou a letos už ani neporostou, situace je nejhorší za roky, říká mykolog (12.08.2026)
- Ostatky odlovených medvědů na Slovensku ukázaly, jak v hrozivém stavu šelmy jsou (09.08.2026)
- Hnutí DUHA a Lesy ČR spolupracovaly na obnově lesů u Města Albrechtice (06.08.2026)
- Požár lesa nemusí způsobit přímý oheň, stačí rozpálený turistický vařič (04.08.2026)
- Lesy ČR dokončily další projekt: Koryto beskydské řeky Lomné je širší a odolnější vůči povodni (29.07.2026)
- Pardubičtí myslivci obnovili školicí středisko z roku 1949, říkali mu Dřevák (27.07.2026)
- V CHKO Jeseníky jsou potvrzeny dvě vlčí smečky, v širším regionu až 40 jedinců (23.07.2026)
- Německo bojuje s přemnoženým bourovčíkem toulavým, problém představují chloupky housenek i škody na dubech (23.07.2026)

Tweet



