Ferkl: Pracovat v lese se lidem příliš nechce

Krajský inspektorát Lesy České republiky se sídlem v Teplicích spravuje v Ústeckém kraji lesní pozemky o přibližné rozloze 115 tisíc hektarů a další 3 tisíce hektarů pozemků jsou vodní plochy, ostatní a jiné. V působnosti krajského inspektorátu je devět lesních hospodářských celků. Funkci lesního hospodáře ze zákona na základě smlouvy vykonává navíc pro téměř 4500 dalších vlastníků lesa na přibližné rozloze 6400 ha lesa. Ředitele krajského inspektorátu ing. Jana Ferkla jsme se zeptali, jak lesní odborníci pamatují na obnovu lesních porostů?

Konkrétně na Teplicku se ročně obnoví přibližně 100 hektarů. Z toho je asi deset procent přirozenou obnovou, to je ze semen opadlých ze stromů stávajícího porostu. Zbytek se zalesňuje uměle. Polovina z obnovené plochy je v porostech po vytěžení starého lesa. Z vysazovaného množství je zhruba 20 procent listnatých dřevin. O jaký druh přesně jde?

Převážně javor, buk a dub. Na hektar se sází šest až deset tisíc kusů. Zbylých osmdesát procent je smrk, kterého vysadíme třiapůl až čtyřiapůl tisíc kusů na hektar.

Hovoříte v reálných číslech. Má to nějakou souvislost s předpisy, anebo je množství dané na úvaze toho kterého inspektorátu?

Počty dřevin na hektar a zastoupení jednotlivých druhů je dáno zákonem O lesích a jeho prováděcími vyhláškami. Rovněž maximální množství vytěženého dřeva. Jak vypadá situace s těžbou dřeva v našem regionu? Na Teplicku se ho těží méně než je zákonem povoleno. Postupně je však nutné staré, hlavně bukové porostry, obnovit novým mladým lesem.

Jakým způsobem se v současnosti v lese pracuje? Pomáhá víc mechanizace anebo jsou to stále jen ruce lidí?

Většina zalesňovacích prací se provádí opravdu ručně, protože do terénů, ve kterých se sází, se mechanizace nedostane. Strojem se letos sázelo asi deset hektarů při zalesňování zemědělských půd nedaleko Moldavy.

Je o práci v lese mezi lidmi zájem? Využíváte brigádníků nebo kdo v porostech vůbec pracuje?

Lesy České republiky si najímají na práce dodavatelské firmy. Ty jsou nám smluvně zavázány, že musí co možná největší objem prací vykonávat vlastními zaměstnanci. Teprve při jejich nedostatku si najímají i jiné subdodavatele. Je překvapivé, že o práci v lese není velký zájem ani v místech, kde je nejhorší nezaměstnanost z celé republiky. Nejen na Mostecku a Chomutovsku, ale platí to také o Teplicku.

Kde se případní zájemci o výpomoc mohou hlásit?

Musí se obracet na naše dodavatele, nikoliv na lesní správy. Na nich však mohou dostat kontakt na nejbližšího spolupracovníka.

Kolik peněz Lesy ČR investují pro zlepšení stavu porostů v Krušných horách ročně?

Jsou to řádově desítky až stovky milionů korun. Každý rok se vytěží přibližně 300 tisíc metrů čtverečních dříví v různé kvalitě. Část produkce slouží pro vytápění rodinných domků, část se dále zpracovává dřevozpracujícími podniky a slouží jako užitné hodnoty. Pro budoucnost je důležitá nejenom kvalita produkce dřevní hmoty, ale i produkce co největšího množství biomasy jako přírodního zdroje energie. Získávání finančních dotací je hlavním úkolem Agentury projektů obnovy lesa se sídlem v Teplicích, která nejen nám, ale i jiným vlastníkům lesů umožňuje přístup k případným zahraničním fondům.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info