Ekologové: Stromy ničí zvěř

Bez šance na vlastní obnovu jsou podle ekologů listnaté lesy na některých místech Jizerských hor. Mladé stromky totiž nejsou schopny vyrůst.

Liberec Likviduje je přemnožená spárkatá zvěř. Větší či menší škody na mladých porostech hlásí Lesy České republiky prakticky z každé honitby.

"Přemnožená zvěř je pro lesy vyloženou tragédií. Tíží nás určitě více než škodliviny v ovzduší. I kdybyste vysadili sebevíc stromů, mnohde to nemá smysl. Vysoká je při honbě za potravou všechny sežere," uvedl předseda sdružení Staří ochránci Jizerských hor Jan Korytář. "Někde mi to přijde až jako výsměch myslivců. Třeba Karlovské bučiny u Machnína. Před dvěma lety byla nebývalá úroda bukvic. Z nich vzešlo mnoho malých buků, které do hor jinak pracně vracíme. Kolem karlovské rezervace však myslivci dali tři krmelce. Zvěř se k nim stahovala, pohybovala se v jejich okolí a mladé semenáčky zničila. Z buků nezůstalo nic."

Lesy České republiky nehovoří o tragédii, Korytářova slova však potvrzují. "Je to závažná záležitost. Stavy zvěře jsou vyšší, než je pro les únosné. Mladé listnaté stromy jsou jejich přirozenou potravou, takže přemožená zvířata se na lese podepíší.

Stromky hlavně okusují a olupují," sdělil Pavel Malina z oblastního inspektorátu Lesů České republiky v Liberci. "K největším škodám dochází v zimě, kdy zvířata hledají potravu, a pak samozřejmě v místech, kde jsou krmelce. Kolem nich se zvěř pohybuje a zhruba do dvou set metrů okolo může škodit."

Lesy obhospodařují vlastníci honiteb a nebo je mají pronajaté myslivecké jednoty. "Každý rok škody, které zvěř napáchá, šetříme. Honitby, v nichž jsou stromy poničené, převažují," řekl Malina. "Škody, jež musí vlastníci honiteb či jejich nájemci uhradit, jsou někde minimální, jinde se ale také vyšplhají na desítky tisíc korun."

Myslivci však škody popírají. "K ničení stromů zvěří vám nic neřeknu. Jestli zvířata škodí, to je hodně diskutabilní. Myslím, že zkušenosti o tomto problému, a to i ze strany Lesů České republiky, hovoří trochu o něčem jiném," konstatoval předseda Českomoravské myslivecké jednoty v Liberci Josef Žďárský. Podobně hovoří i na referátu životního prostředí Okresního úřadu v Liberci.

"O škodách nic nevím. Stěžovat si na ně mají vlastníci honiteb. Ti však nic vědět nedali. Pokud si problém vyřeší s Lesy České republiky sami, ke mně se nic ani nedostane," uvedl za referát Jiří Černý. "To, že je zvěř přemnožená, a že mladé stromky ničí, samozřejmě vím. Její stavy se snažíme snižovat." O snižování hovoří i Lesy ČR. "K celému problému máme vypracovaný dokument pro výkon práva myslivosti. Jedním z jeho cílů je stavy spárkaté zvěře každopádně snížit," poznamenal Malina. "Je to ale dlouhodobá záležitost. Vezměte si jen, jak špatně se dá zvěř lovit. V noci se vysoká lovit nesmí a přes den jsou hory plné lidí."

Mladé stromky se dají chránit i jinak. "Na zimu stáhneme zvěř do oplocených obůrek, nebo v nejvíce postižených oblastech přestěhujeme krmelce. Kromě toho chráníme stromky pletivem či chemickými nátěry," podotkl Malina.

DAVID ŠTVERKA

Jan Korytář: Přemnožená zvěř nás tíží více než škodliviny v ovzduší. Vysoká všechny vysazené stromky sežere.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info