Družice sledují kůrovce
28.02.2005 | Právo
První výsledky z ojedinělé studie o vlivu lýkožrouta smrkového v šumavských lesích předložil, po dvou létech zkoumání, odborný asistent Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Martin Hais z Klatov. "Prokázalo se, velice zjednodušeně řečeno, že důsledkem vykácení lesa napadeného kůrovcem se změní energetika krajiny. Dojde ke zvýšení teploty," uvedl Hais s tím, že mu šlo o hlubší pohled na rozsah a vývoj kůrovcové kalamity za pomoci snímků z dvou amerických družic Landsat. Satelity sledují Zemi z osmisetkilometrové výšky a v pásu o šířce 180 km.
"První družice je na oběžné dráze od roku 1984 a druhá od roku 1999, takže jsou na první pohled patrné změny v šumavské oblasti, které poničily větrné polomy v roce 1984," dodal asistent, který si vybral pro porovnání území o velikosti 94 čtverečních kilometrů v povodí Modravského a Roklanského potoka.
"Srovnal jsem snímky z července 1987, kdy ještě nebylo zaznamenáno rozsáhlejší odumírání stromů vlivem brouka, se snímky z července 2002, kdy celkové ztráty horských smrčin dosáhly na bavorské a české straně přes šest půl tisíce hektarů," vysvětlil Hais a ukázal na rozložení teplot na záběrech z družice. Jasně se potvrdily významné fyzikální odlišnosti. V příhraniční oblasti převládaly v roce 1987 nižší teploty díky zdravým porostům.
Další články v kategorii Lesnictví
- MENDELU pracuje na záchraně ohrožených druhů stromů amazonského pralesa (25.08.2026)
- Mykolog:Situace pro houbaře se nezlepšila, naději dávají srážky z minulého týdne (25.08.2026)
- Pražští lesníci loni více sázeli a méně káceli, kůrovce nahradily houby (24.08.2026)
- Z lesa na stůl: Spousta lesní chuti na jednom místě (21.08.2026)
- Duby a adaptace lesů na změnu klimatu: Důležité je rozlišovat sazenice už v lesních školkách (20.08.2026)
- Vědci zkoumali, jak může hospodaření udržet a zvýšit zásobu uhlíku v lesních půdách (19.08.2026)
- Senátní výbor žádá vládu o zřízení pracovní skupiny k velkoplošným požárům (19.08.2026)
- Amazonský prales se sám regeneruje díky klíčovým stromům (19.08.2026)
- Na omezení dopadů sucha v dalších letech pozdě není, míní odborník (17.08.2026)
- Mendelova univerzita a Nadace Partnerství společně zlepšují péči o nově vysazené stromy (17.08.2026)

Tweet



