DŘEVORUBEC 2002

MISTROVSTVÍ ČR V PRÁCI S MOTOROVOU PILOU

Oto Lasák

Poprvé v Písku - dominovaly pily Husqvarna - napínavé finále o 2. až 6. příčku - titul podruhé za sebou pro Kostrůnka - čtyři dřevorubci jedou v září do Skotska na MS.

S ohledem na nezájem zastupitelstva Královéhradeckého kraje o pořádání finále mistrovství ČR v práci s motorovou pilou v areálu SOUL ve Svobodě nad Úpou přemístil organizační výbor jeho konání do Písku, kde se stal hlavním bodem doprovodného programu regionální lesnické výstavy Agro-Eko-Les, která se vrátila z centra města zpět do areálu pod SLŠ. Od středy 19. do pátku 21. června srovnávali svoje síly a um nejlepší dřevorubci z ČR, kteří se kvalifikovali v několika předkolech a v Písku bojovali o titul nejvyšší. Kromě Jana Průši (Stihl), který na poslední chvíli onemocněl, se sešla celá česká elita - Kostrůnek, Gerža, Čech, Barták, Kříž a Daňhel (všichni Husqvarna), Komárek (Stihl), Herzog a Anděl (Dolmar), Šafr (Solo) a Troják (Jonsered). Přibyly i nové tváře, a jak už je několikaletou tradicí, 6 z 22 závodníků byli naši nejlepší učni.

13 dřevorubců používalo značku Husqvarna, 3 Dolmar, 3 Solo, 2 Jonsered a 1 Stihl. Nejvíce zastoupenou a nejúspěšnější pilou byla Husqvarna 371/372 XP, se kterou závodilo 11 závodníků. V celkovém umístění do 10. místa získali dřevorubci s pilami Husqvarna 6 umístění, s pilami Dolmar 2, Stihl 1 a Solo 1 umístění. Průběžné i celkové výsledky do 10. místa naleznete v tabulce.

PRŮBĚH ZÁVODU

V disciplíně kácení překročilo magickou hranici 600 bodů 6 závodníků. Nejlépe se dařilo Jaroslavu Čechovi (659 b.), který ztratil pouze 1 bod! Výborně si vedl i vicemistr ČR 2001 Miroslav Gerža (645 b.) a mistr ČR 2001 Jiří Kostrůnek (641 b.). V technických disciplínách se řádně zamíchalo pořadí. Výměna řetězu byla pozoruhodná novými způsoby, které jednotliví borci používali. Pod 20,0 sekund se dostali první tři - disciplínu vyhrál Jiří Vorlíček (16,3 s.!) před Jiřím Kostrůnkem (17,5 s.) a Hubertem Bartákem (18,8 s.). Méně se dařilo dosud vedoucímu Jaroslavu Čechovi. Následoval kombinovaný řez, kde kraloval několikanásobný vítěz dřevorubeckých soutěží Miroslav Gerža, v těsném závěsu s Jiřím Kostrůnkem (oba Husqvarna) a Vladislavem Kalendou (Solo). Kámen úrazu pro řadu závodníků byl přesný řez (řez na podložce). Zde nebyla většina závodníků spokojena s technickými podmínkami připravené podložky. Proto ve srovnání s jinými ročníky byly nedořezy větší. Přesto Jiří Kostrůnek (Husqvarna) zariskoval, disciplínu vyhrál a vytvořil si vynikající pozici s dostatečným náskokem před druhým Herzogem (Dolmar, - 57 b.) a Miroslavem Geržou (Husqvarna, - 59 b.). Technické disciplíny odsunuly vedoucího Jaroslava Čecha na 4. místo, Miroslava Geržu ze 2. na 3. místo. Nejlépe si počínal Jiří Kostrůnek, který ze 3. místa po kácení obsadil dvě 2. místa a jedno 1. místo, čímž se dostal na průběžnou vedoucí pozici. Podobně se dařilo Jiřímu Herzogovi (Dolmar), který se posunul ze 4. na 2. místo.

Před odvětvováním tak nastala zajímavá situace, kdy mezi závodníky na 2. až 6. místě byl minimální bodový rozdíl a boj o 2. a 3. místo byl ve hře pro pět z nich.

V závěrečné atraktivní disciplíně (odvětvování) mohli diváci srovnávat obrovský rozdíl ve výkonnosti zkušených borců a nováčků. Jiří Kostrůnek a Jan Daňhel (oba Husqvarna) dosáhli času pod 26 s.

Ve srovnání s mladými závodníky to byla poloviční doba s minimem chyb. Jiří Kostrůnek mohl řezat na jistotu, přesto předvedl divákům druhý nejlepší výkon (kvůli jednomu suku, který ho stál 20 trestných bodů). Disciplínu vyhrál Jiří Anděl (Dolmar). Herzog (Dolmar) a Gerža (Husqvarna) si taktickým klidným bezchybným výkonem udrželi 2. a 3. místo. Velmi dobrým výkonem se na čtvrté místo posunul Jiří Vorlíček (Husqvarna).