Dostat Lesy ČR do klubu nejlepších

Ministr zemědělství Jaroslav Palas učinil další krok ze své koncepce řešení stavu našeho lesnictví. Svolal do Prahy sympozium o moderních trendech řízení podniků státních lesů v Evropské unii. Referovali o tom 19. února vrcholoví představitelé státních lesů Bavorska, Finska a Rakouska, kteří se sami význačně podíleli na reformách ve svých zemích. Chceme-li se s někým v Evropě v lesním hospodářství srovnávat, tak jen s těmi předními. Podívat se, v čem jsou úspěšní a jak se jejich poznatky nechají aplikovat na české podmínky. Lesnicky nejvyspělejší státy při odborných diskusích s našimi lesníky nic neskrývají a očekávají, že se vzhledem k potenciálu, který v lesích máme, staneme členy klubu těch nejlepších.

Průběh sympozia také jednoznačně potvrdil oprávněnost strategických zásad správy lesa v působnosti ministerstva zemědělství po roce 2004, které přednesl náměstek ministra zemědělství Karel Mach. Stát chce získat jako vlastník větší podíl zisků z lesa, které byly dosud skryty v nevhodném způsobu prodeje dříví a v nedostatečné efektivitě práce. Tento cíl ale automaticky neznamená nižší zisky pro korektní podnikatelské subjekty. Spravedlivá odměna za dobře vykonanou práci - jak pro odběratele služeb, tak i pro vlastní zaměstnance - musí být jedním ze samozřejmých principů hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR). Jedině silný podnik je schopen na mezinárodním trhu obstát a zajistit poslání státního lesa. Proto základní moto reformy zní: Zisky LČR se musí investovat zpět do lesa na prohloubení jeho celospolečenských, ekologických a hospodářských funkcí.

Strategické záměry zahrnují i rozvoj nových aktivit, například výstavbu cestní sítě či sběr a prodej biomasy, což vytvoří další pracovní příležitosti. Tak jak se to daří ve Finsku, kde projekt biomasa přinese jedenáct tisíc nových pracovních míst, a to se tam již produkuje zhruba dvacet procent energie z dřevní hmoty. V diskusi na sympoziu vystupovali hlavně zástupci stran, které jsou v současnosti se státním podnikem LČR ve při. Diskuse ale byla vedena korektně a její obsah naznačuje, že Lesy ČR mají pro realizaci budoucích cílů kvalitní partnery. Nyní musí nastat druhá, obtížnější fáze - realizace nové strategie, zahrnující i vypracování a zavedení podnikové koncepce LČR do roku 2010.

Podnikatelé v lesnictví a dřevařský průmysl Česka očekávají správce lesů evropského formátu, jasný realizační harmonogram a naprostou transparentnost. Jen tak mají LČR šanci se stát v budoucnu velmi silným, možná dokonce nejlepším evropským podnikem spravujícím lesní bohatství.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info