Domácí jedle z krajiny stále častěji mizí

Z padesáti druhů jedlí rozšířených v mírném pásmu severní polokoule je u nás doma pouze jedle bělokorá. Ačkoli dříve patřila v našich lesích společně s buky k nejrozšířenějším dřevinám, lidé ji nahradili smrkovými monokulturami. Dnes vzácný strom, navíc citlivý k exhalacím, tak lze najít jen zřídka, například v údolí Berounky.

Většinou statné vždyzelené stromy s borkou v mládí hladkou, později slabě rozpukanou, mají na rozdíl od smrků po opadu jehlic (se dvěma voskovými proužky na rubu) větvičky zcela hladké.

"Rozpadavé šišky, po kterých zůstávají na stromě pouze vřetena, lze uchovat pouze odrátováním ještě před jejich dozráním," nabízí lesní inženýr Petr Kuták další srovnání. V lesnictví se dnes uplatňuje odolnější severoamerická jedle obrovská, která ve své domovině dorůstá až padesáti metrů.

Letošním symbolem Vánoc se v mnoha rodinách stane dekorativní jedle kavkazská. Největší, až pětadvacet centimetrů dlouhé šišky má nepochybně severoamerická jedle vznešená, kterou lze spatřit v botanické zahradě při plzeňské zoo.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info