Do jednání o prodeji chebských lesů v Bavorsku vstoupil i landsm

Právo 5.10.1998

Do jednání o prodeji chebských lesu v Bavorsku vstoupil i landsmanšaft

Bavorská vláda uznává nárok mesta Cheb na více než 600 hektaru zalesnených pozemku nedaleko Waldssassenu v SRN a má zájem na jejich odkoupení.

O tom, jak Cheb získané milióny marek využije, by se však meli podle prání bavorské vlády zástupci zdejší radnice dohodnout i s odsunutými chebskými Nemci, sdruženými v Sudetonemeckém landsmanšaftu (SL) a tzv. Egerlandtagu (Chebském snemu).

Vyplynulo to z jednání chebských radních v sídle bavorské vlády Mnichove pred týdnem, na které byli zástupci zmínených krajanských sdružení pozváni. Uvedl to tajemník Mestského úradu v Chebu Vladimír Havlícek.

"Právo Chebu na vlastnictví lesu na území SRN potvrdil nejvyšší bavorský soud už v roce 1992 a vláda toto rozhodnutí vzala na vedomí. Jde o více než 600 ha pozemku, jejichž cena se pohybuje kolem 10 až 12 miliónu marek," upresnil.

Nárok na lesy u Waldssassenu však vznášejí i bývalí obcané Chebu, kterí jsou sdruženi v SL ci Egerlandtagu, který vystupuje autonomne, i když jeho clenská základna se cástecne s chebskou cástí SL kryje.

Podle chebského místostarosty Petra Jakše (CSSD) by však úcast sudetonemeckých krajanských sdružení v jednání nemela ovlivnit samotný prodej lesu bavorské vláde.

"Úcast zástupcu sudetských sdružení je dána tím, že bavorská vláda je jejich patronem a nechce jednat za jejich zády. Byli jsme ale ujišteni, že i nadále jde o dvoustranné jednání," informoval o prubehu schuzky Jakš. Jak uvedl, zbývá nyní dorešit, jak s penezi naložit. V této otázce se však zatím názory Chebu, bavorské vlády i sdružení zastupujících bývalé obcany Chebu liší.

"Náš návrh spocívá v tom, že by byla cást použita ihned na investice do infrastruktury ve meste a cást by se vložila do nadace, která by financovala opravu historických památek," rekl chebský místostarosta. "Bavorská vláda je zase naklonena tomu, aby byly všechny peníze vloženy do nadace, nebot by to zajistilo dlouhodobý príjem z úroku. Argumentovali jsme jednak vysokou inflací v CR, ale i akutní duležitostí rozvoje infrastruktury v Chebu. Zástupci sudetských sdružení navrhovali ruzné varianty, napríklad to, že by príjem z uložených penez byl rozdelen napul mezi dnešní obcany Chebu a bývalé. V návrzích na využití penez však nebyli jednotní ani sami predstavitelé sdružení," podotkl Jakš.

Dodal, že jednání skoncilo dohodou, aby se k tomuto problému všechny strany do konce listopadu písemne vyjádrily. Další jednání by se melo konat zrejme na prelomu roku. Reálná šance na obdržení penez je podle Jakše již na jare.

Pavel Penás

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info