Divoké požáry devastují dvanáct států USA

V největší ekologickou katastrofu za posledních dvacet let zřejmě přerostou ničivé požáry ve 12 státech USA. Oheň už vyhnal turisty i z národního parku Yellowstone.

Nespoutané požáry na západě Spojených států se dále nemilosrdně šíří a zřejmě dosáhly vrcholu. Oheň, který řádí již ve 12 státech USA, pohltil na milion akrů (400 000 hektarů) půdy. Problém je o to horší, že požáry zasáhly těžko dostupné hornaté oblasti s prudkými svahy a údolími, což dále ztěžuje boj hasičů s živlem. "V Montaně jsou problémy, v Idahu jsou problémy. Naše největší obavy ale pramení z toho, že se velké požáry spojí v jeden obrovský," řekl Lynn Burkett z Národního protipožárního centra. V Idahu 22 požárů spálilo téměř 120 000 hektarů, zatímco v Montaně oheň na 25 místech zničil přes 150 000 hektarů porostu. Guvernér státu Montana Marc Racicot dokonce zvažuje vyhlášení stavu katastrofy v celé oblasti poté, co v jihozápadní části státu blízko hranic s Idahem bylo třeba evakuovat další stovky obyvatel z oblasti 80 kilometrů jižně od Hamiltonu. Situaci ztěžuje také silně vanoucí vítr o rychlosti 50 až 65 kilometrů za hodinu a dlouhodobý nedostatek srážek. "Je tu strašné sucho a také spousta paliva dřevěného odpadu," řekl dále Burkett. Přes deset požárů se vymklo kontrole také ve Wyomingu, kde spálily přes 60 000 hektarů půdy, a jen deset procent se jich podařilo uhasit.

Počasí na straně požárů

Přes 20 000 hasičů posílilo téměř 3000 vojáků, členů Národní gardy a záložních sborů. Podle Pentagonu jde o největší protipožární akci v moderní historii. S plameny na západě USA bojují také oddíly z Kanady, Mexika, ale i z Austrálie a Nového Zélandu. Důvodem, proč každým dnem přibude 20 až 30 požárů, je vedle sucha a silných větrů také nedostatek průseků v lesích, proti nimž často bojovali ekologičtí aktivisté. Tyto průseky totiž zabraňují, nebo alespoň omezují, další šíření plamenů. Podle odborníků existuje ještě jedna závažná příčina. Během posledních dvaceti let nedošlo ve Spojených státech k požáru většího rozsahu, protože všechny malé požáry se podařilo potlačit už v začátku. Tyto menší požáry, pokud nepřekročí určitou mez, mají velmi užitečnou funkci čistí totiž les od vyschlého porostu, který momentálně oheň silně přiživuje. Právě kvůli tomu se v letošním roce i malé ohně tak rychle šíří. Ve wyomingském národním parku BridgerTeton se například oheň rozšířil z dvouhektarové plochy na území stonásobně větší během tří hodin. Požár zasáhl také vyhlášený národní park Yellowstone, kde zničil kolem sta hektarů půdy, a místní úřady byly nuceny uzavřít některé stezky. Sekundárním problémem je pak kouř, který zamořil některá údolí na západě USA natolik, že motoristé museli svítit i ve dne. Také vzduch je zde podle amerických úřadů "velmi nezdravý".

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info