Chile řeší, zda požár naúčtuje Čechovi

Hasiči ještě nedostali pod kontrolu požár v chilském národním parku. S plameny bojují už týden. Škody přesáhnou 100 milionů dolarů. Oheň způsobil vařičem neopatrný český turista. Po zaplacení pokuty z Chile odjel. Stále mu však hrozí, že na něm úřady budou vymáhat škody. Požár v národním parku Torres del Paine vypukl před týdnem. Stovkám hasičů a dobrovolníků se ho nedaří dostat pod kontrolu. Úřady oblast uzavřely pro veřejnost. Oheň způsobil neopatrnou manipulací s vařičem český turista Jiří Šmiták. V silném větru se rychle rozšířil, zničil už přes sedm tisíc hektarů porostu.

Chilská vláda odhaduje škody na více než 100 milionů dolarů. Jednatřicetiletého Šmitáka soud hned 18. února potrestal pokutou 200 dolarů (asi 4600 korun). "Soud uznal, že šlo o nešťastnou náhodu, proto sáhl jen k pokutě v maximální výši," uvedl rada českého velvyslanectví v Chile Štěpán Zajac.

Turista může platit i miliony

Šmitákovi však hrozí daleko vyšší sankce. Okamžitě po soudním jednání odjel do sousední Argentiny. Zatím není jasné, zda už míří zpět do Česka. "Zatím jsme mu poskytli standardní konzulární pomoc. Další postup bude záležet na tom, jak se vyjádří chilská Rada na ochranu státu, která může požadovat náhradu způsobené škody," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Španělská média citují chilského státního zástupce Ángela Ávilu, který připustil, že by stát mohl od Šmitáka požadovat i 120 milionů dolarů. "O výši náhrady nechci spekulovat, podle mých zpráv je jednání rady na začátku," řekl Zajac. Diplomat připustil, že je to pro naši zemi negativní reklama. "Tady v Chile noviny a televize jen lakonicky oznámily, že český občan neopatrností způsobil požár. Není v tom žádná zášť či zloba," prozradil Zajac.

Chilská veřejnost se rozdělila

Požár ale hýbe chilskou veřejností. Podle Zajace se lidé rozdělili na dva tábory. Jeden vzal požár na vědomí, druhý naopak neskrýval rozčilení nad Šmitákovým činem. "Obě skupiny se ale shodnou v jednom - pokuta, kterou Čech dostal, je podle nich velice nízká. Ale je to spíš rozhořčení nad místními zákony než nad původcem požáru," řekl český diplomat.

Chilští činitelé už připravují debatu na půdě parlamentu o změně legislativy. Například deník La Tercera upozornil, že drtivá většina lesních požárů v zemi jde na vrub člověka, ať už jde o úmysl či nikoliv. Okamžitě poté, co Šmiták požár způsobil, se ho podle Zajace snažil uhasit. Když viděl, že mu na zdolání ohně nestačí síly, informoval správu parku. Strážci ho také okamžitě zadrželi. "Šmiták uznal svoji chybu a ještě před soudním jednáním dal parku tisíc dolarů," uvedl Zajac. Chilská rada však chce úhradu mnohamiliónové škody a podle chilských médií je odhodlána požadovat i zabavení viníkova majetku.

Požár v parku je nejhorší za posledních 20 let. V roce 1985 tu plameny sežehly 15 tisíc hektarů lesa a pastvin. Torres del Paine má přibližně 200 tisíc hektarů a leží v provincii Magallanes u hranice s Argentinou.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info