Certifikační systém PEFC je optimálním nástrojem pro trvale udržitelné hospodaření

Česká republika se, spolu sněkolika středoevropskými zeměmi, od poloviny devadesátých let snažila vytvořit systém certifikace lesů, který by byl vhodný pro vyspělé středoevropské lesní hospodářství a byl plnohodnotným systémem vůči systému FSC, jenž byl vytvořen pro zcela jiné podmínky hospodaření vlesnicky méně rozvinutých zemích Ameriky, Afriky a Asie .

Lesy České republiky, s. p., se spolu sdalšími zainteresovanými subjekty, od počátku certifikačních snah v České republice aktivně podílely na zavedení regionální certifikace lesů systémem PEFC Celoevropského systému certifikace lesů. Tento certifikační systém byl upřednostněn zejména sohledem na specifika středoevropského lesnictví, které je charakteristické mimo jiné více než dvousetletou tradicí hospodaření na principu trvalosti a vyrovnanosti produkce dřevní hmoty a poměrně přísnou lesnickou legislativou. Samozřejmou součástí systému PEFC v České republice je zohlednění současných požadavků společnosti na plnění mimoprodukčních funkcí lesů. Celkově lze tedy konstatovat, že systém PEFC od svého zavedení významně přispívá kpodpoře trvale udržitelného hospodaření vlesích vduchu helsinské konference kochraně lesů.

Vsoučasné době dochází kvýznamné aktivizaci jiných certifikačních systémů, a to nejen v České republice, ale prakticky vcelé Evropě. Tyto systémy disponují propracovanými, finančně zabezpečenými a poměrně účinnými propagačními aktivitami, které mohou mít do budoucna významný vliv na veřejné mínění o certifikaci lesů a jeho prostřednictvím i na způsoby hospodaření vlastníků nebo správců lesních majetků. Snahy všech certifikačních systémů o prosazení svých představ o certifikaci jsou vdemokratickém a tržním prostředí legitimní.

Pro objektivitu posuzování toho, který zužívaných systémů je vhodnější než druhé je třeba vidět, že certifikační systémy jsou také tržním produktem a vtomto smyslu si konkurují. Je nám upřímně líto, že stanovisko zveřejněné vtiskové zprávě sdružení "DUHA" nehodnotí konkurující si certifikační systémy na základě věcného a odborného posouzení rozdílů jejich parametrů a efektů vpodmínkách konkrétních zemí. Nepřispívá tak kdiskusi vedoucí ke zkvalitnění procesu certifikace ani k lepšímu hospodaření vlesích. Stává se tak bohužel jen marketingovým nástrojem propagace jednoho ztržně si konkurujících certifikačních systémů.

Ing. Jan Řezáč, tiskový mluvčí LČR, ktomu řekl: "Státní podnik Lesy České republiky považuje certifikaci podle PEFC za systém, který vpodmínkách vyspělého lesnického hospodaření střední azápadní Evropy umožňuje nejefektivněji udržovat a rozvíjet trvale udržitelné hospodaření vlesích."

Převažující výhody systému PEFC pro středoevropské lesnictví:

podporuje nezávislou certifikaci ekologicky vhodného, sociálně prospěšného a ekonomicky životaschopného obhospodařování lesů,

vychází ze základních principů trvale udržitelného hospodaření přijatých na helsinské konferenci kochraně lesů a tyto principy dále rozvíjí a konkretizuje,

umožňuje vytváření nezávislých národních certifikačních systémů zohledňujících specifika lesního hospodářství jednotlivých středoevropských zemí,

umožňuje volbu použití certifikace na úrovni regionální, skupinové nebo individuální,

náklady na certifikaci jsou nesrovnatelně nižší než u jiných certifikačních systémů,

zajišťuje širší mezinárodní kompatibilitu vzájemným uznáváním nezávislých národních systémů prostřednictvím Rady PEFC,

výrobky pocházející zlesů certifikovaných podle národních systémů PEFC mohou být označovány mezinárodním logem PEFC, které garantujecertifikovaný původ dřeva,

použití loga PEFC není vázáno na jeho autorizaci (logo PEFC je ze strany PEFCC poskytováno národním řídícím orgánům certifikace zdarma).

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info