Část lužního lesa u Lanžhota se letos ocitla v zajetí ledu

Do ledového krunýře byla spoutána část lužního lesa pod Lanžhotem na Břeclavsku. Podle lesníků byl naposledy zaplaven lužní les v takovém rozsahu a následně pokryt ledovým krunýřem v roce 1982. Letos les na Soutoku zaplavila voda zároveň z Moravy, Dyje a Kyjovky. Pod ledem se ocitlo naráz čtyřicet procent obory Soutok, která se rozkládá celkem na rozloze 4,5 hektaru.

"Na řece Moravě i Dyji byl vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity těsně před Silvestrem. Voda nastoupila do mezihrází a zaplavila spodní část Soutoku. Pro vysoký stav vody v řece Dyji nemohla odtékat voda Kyjovkou. Zatopila i část lesa za hrázemi. A nato se ochladilo a vše zamrzlo,"uvedl vedoucí polesí Soutok Jiří Švirga. Protože voda pod ledem postupně klesala, rozhodl se Lesní závod Židlochovice, pod jehož správu tato část lesa spadá, požádat o zákaz vstupu do lesa. Náhodní návštěvníci po opadávání vody by mohli skončit pod ledovým krunýřem. Dočasný zákaz vstupu do lesů v oboře Soutok pod Lanžhotem vydal pověřený městský úřad v Břeclavi v pátek 10. ledna.

"Důvodem zákazu není jen bezpečnost lidí. Voda vytlačila od Soutoku zvěř na menší plochu. Při pohybu lidí v lese by se zvěř stresovala, a pokud se dostane na led, hrozí jí rozštěpení v pánvi, zvláště u daňčí zvěře. Při podobné situaci v roce 1982 museli pak lesníci utratit přes osmdesát kusů daňčí zvěře,"dodal vedoucí polesí. Jaké škody způsobí voda a led především na mladých lesních porostech, to ještě nedokáží lesníci odhadnout. Dnes však již vidí, jak ledové kry poškozují oplocení obory. Voda a následně led sahaly až do tří čtvrtin oplocení.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info