Bilance stavu památných stromů

Již od roku 1985 začaly být v naší republice vyhlašovány památné stromy, tehdy v kategorii chráněných přírodních výtvorů. I v našem okrese jich postupně byla vyhlášena pěkná řádka. Nový zákon o ochraně přírody a krajiny z roku 1992 stanovil samostatnou ochrannou kategorii památných stromů, do níž dosavadní převedl.

Zdravotní stav stromů není dobrý

Vyhlášením památných stromů bylo dosaženo jejich ochrany před poškozováním, kácením a pod., ovšem pouhé vyhlášení nic nezmění na jejich zdravotním stavu. Protože jde o stromy staré a mohutné, je tento zdravotní stav namnoze nedobrý, jsou častá poškození, vlivy chorob, zlomy a pod. Proto logickou součástí péče o památné stromy je jejich ošetřování. Jde o práci vysoce odbornou, pracovně velmi náročnou (práce ve velkých výškách) a proto také dosti finančně nákladnou. A tady byl kámen úrazu, protože sehnat finance na ošetření památných stromů nebylo jednoduché.

Finanční prostředky nebyly

Do roku 1990 nebylo na ošetření památných stromů ani pomyšlení, finance na tuto činnost by musely jít z kapitoly na kulturu a tam nebyl o tuto činnost zájem. Po vyjití nového zákona a po privatizaci je péče o památný strom věcí jeho vlastníka, jímž je vlastník pozemku, na němž strom stojí. Jako orgán státní správy ošetřování sledují a povolují příslušné pověřené obecní a městské úřady.

Zpočátku ani v tomto období ošetření památných stromů příliš nepokročilo. Pro vlastníky je ošetření skutečně velmi nákladné a možný příspěvek od státu pocházel z rozpočtů státních orgánů. Proto bylo ošetřeno až do roku 1998 jen málo památných stromů. Z příspěvku okresního úřadu Tachov byly ošetřeny "Lípa v Lesné", "Lesenská lípa", a "Kyjovská lípa" a první etapa ošetření prvé části "Jírovcové aleje u Olešné". V té době také správa CHKO Slavkovský les nechala ošetřit památné stromy na území CHKO zasahujícím do území našeho okresu, jmenovitě "Výškovickou lípu", "Pístovskou lípu", "Lípy u Tabákového mlýna" a "Boněnovskou lípu". Je třeba pochválit velkou iniciativu obce Bezdružice, která ošetřila "Polžický modřín" z vlastních prostředků.

V roce 1999 se ošetření pohnulo kupředu, protože od tohoto roku se na ošetření památných stromů začalo přispívat z "Programu péče o krajinu" ministerstva životního prostředí ČR. V tomto roce se povedlo ošetřit velmi silně poškozené "Lípy na samotě U silnice" a "Alej u minerálního pramene" v Tachově. Bylo do končeno ošetření "Jírovcové aleje u Olešné" v části nacházející se u silnice a byla zpracována i 2. etapa ošetření velmi silně poškozené "Alfrédovské aleje". 1. etapu spočívající v asanaci velmi poškozených stromů provedl vlastník aleje na své náklady již o rok dříve. Na podnět obce Lesná byl vyhlášen nový památný strom ve středu obce, a hned byl z příspěvku z programu ošetřen.

Příspěvky na ošetření jsou schváleny

V letošním roce jsme se rozhodli udělat velký nápor a s ošetřením skutečně postoupit kupředu. Dnes již víme, že jsou schváleny příspěvky na ošetření našich alejí, tedy druhé části "Jírovcové aleje u Olešné", spojené 3-5. etapy ošetření "Alfrédovské aleje", "Knížecí aleje" u Tachova a na první etapu ošetření "Muckovské aleje". Dále byly získány prostředky na řadu soliterních stromů anebo skupin. Tak je zajištěno ošetření "Prostibořské lípy" (v současnosti bylo již provedeno), dále "Slavické lípy", "Lípy u Petrova Mlýna" u Kladrub, "Dubů nad Pozorkou", "Borského kaštanu", "Skviřínského dubu" a "Jadružského jasanu". Bohužel nebyly uspokojeny žádosti pro "Sedlištské lípy", "Lípu na Farském" a nově vyhlášené "Černošínské lípy". Jsou však připraveny projekty a dá se

doufat, že příspěvek bude bez problémů získán v roce 2001.

Z uvedeného je zřejmé, že dosud neošetřeny zůstávají převážně solitéry. Z velkých skupin je to již jen "Dubová alej pod Broumovem", z malých skupin a solitérů "Broumovský jasan", "Lípa u Hamerského potoka", "Klen u Mýtského mlýna", "Duby u Oborské hájenky", Bažantovská lípa", "Tisovský klen", "Jeřáb muk u Českého mlýna", "Dub u Senětické hájenky", "Akát pod Vačinou" a "Rájovská trojice". Protože náklady na jeden strom se obvykle pohybují kolem 20 000 Kč, lze předpokládat, že během dvou až tří let by se mohlo s pomocí "Programu péče o krajinu" povést dokončení ošetření našich památných stromů. Byl by to významný příspěvek k naší péči o mimolesní dřevinnou zeleň, a k ochraně přírody vůbec. Díky za tento pokrok patří především obcím, které často zastoupily vlastníka a s jeho pověřením o dotaci žádaly, a o ošetření stromů se starají.

Vyhlášení nových lokalit je připraveno

Protože dnes se ošetření památných stromů pohnulo kupředu, je vhodné případně i uvažovat o vyhlašování nových památných stromů. První iniciativy již byly v Lesné, Černošíně a máme zprávy, že určité návrhy mají připraveny i v Kladrubech. Obec, která má takový zájem, se musí obrátit na příslušný pověřený městský úřad.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info