Zvěř se stahuje ke krmelcům

Prudký pokles teplot v uplynulých dnech, provázený hustým sněžením pocítila i zvěř v lesích.

"Pád teplot pod bod mrazu a intenzivní sněžení bylo pro zvěř šokem, se kterým se sama bez naší pomoci těžko vyrovnává. Krmelce musíme plnit alespoň jednou denně, nestačí ale jen sůl a seno. Budeme muset přidávat ovoce a kořenovou zeleninu. Letošní podzim byl navíc chudý na kaštany a žaludy, které potřebuje zejména černá zvěř. Pokud nebudeme přikrmovat, tak zvěř zničí mladé porosty okusem," uvedl myslivecký hospodář honitby Vlkov u Dubé Josef Havelka.

Každý den se vydává s traktorem do revíru a doplňuje seno a ječmenovou zadinu do zásobníků v krmelcích.

"Ke krmelcům se v těchto dnech stahují všechny druhy zvěře, jako jsou mufloni, srnčí, jeleni a ptactvo. Máme v zásobě navíc několik metráků řepy a třicet metráků mrkve. Tu jim dáme až nebudou takové mrazy. Zvěř potřebuje potravu, zejména seno k doplnění energie a navíc vyčerpává zásoby podkožního tuku," uvedl Havelka a dodává, že starosti jim dělají i neukáznění turisté, kteří chodí na procházky a plaší zvěř, která je nucena migrovat, a to ji dost vyčerpává.

V lese tak potkal jednu paní z Dubé, která venčila v lese dokonce pět psů. Někdy se lidé chovají dost bezohledně a neberou ohledy na zvěř, která potřebuje nyní klid.

"Zdravá zvěř obecně vydrží, zima si ale i tak vybere svou daň na nemocných kusech, takže počítáme s úhyny. Zesláblá zvěř jednoduše nevydrží až do konce," řekl myslivecký hospodář.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info