Znáte přírodní park Jistebnická vrchovina?

Ochrana krajiny v jižní části okresu má svoji vlastní historii. V roce 1963 doporučil ředitel školy v Sedlci-Prčici k ochraně zachovalou přírodu jižního Sedlecka. Od 70. let probíhaly přípravné práce k prohlášení této oblasti za chráněnou (a to pod různými názvy - například Čertova hrbatina, Jižní Sedlecko a podobně).

Krátce o historii vzniku přírodního parku

Zdejší prostředí je velice hodnotné, esteticky vyvážené, se zachovalými původními společenstvy rostlin a živočichů, se zachovalou strukturou osídlení, včetně velkého množství kulturních památek, zejména lidové architektury. Proto byl v r. 1988 zpracován návrh na vyhlášení CHKO Jistebnická vrchovina. Tento nakonec nebyl uskutečněn a ochrana území se postupně realizovala na základě dohody inspektorů okresů Příbram, Tábor, Písek a Benešov (ze 7. června 1989) formou přírodních parků pod společným názvem Jistebnická vrchovina. Na okrese Tábor bylo území vyhlášeno v roce 1988 (tehdy ještě jako klidová oblast), na okrese Příbram je v současné době vyhlašováno jako přírodní park, okres Písek zatím v realizaci dohody z roku 1989 pokročil nejméně.

Charakteristika Jistebnické vrchoviny

V roce 1995 předložilo Podblanické ekocentrum ČSOP návrh na zřízení přírodního parku Jistebnická vrchovina na okrese Benešov, který navazuje na již vyhlášený park na okrese Tábor. Záměr vyhlášení přírodního parku podporovalo město Sedlec-Prčice i další dotčené obce. Okresní úřad díky pochopení přednosty Miroslava Rohela, vedoucího referátu životního prostředí Vojtěcha Touše a Jany Zmeškalové v roce 1996 přírodní park vyhlásil. Území přírodního parku (jeho benešovské části) o rozloze zhruba 45 čtverečních kilometrů se rozkládá v jižní části Sedlecké kotliny a severovýchodní části Jistebnické vrchoviny. Jeho hlavní hodnoty tvoří pohledný reliéf krajiny, zajímavé geologické útvary (skály, pseudokary, kamenná moře, balvany), květnaté bučiny, lesní potůčky s výskytem dřípatky horské na březích, rozptýlená zeleň s velkým počtem mohutných stromů, mokřadní orchidejové louky, drobné rybníčky a řada dalších zajímavostí.

Budoucnost parku vyžaduje přípravu

Podblanické ekocentrum ČSOP v parku v současné době provádí řadu přírodovědných průzkumů a zpracovává plán ochrany přírody a krajiny parku, včetně přípravy návrhu na zřízení přírodní rezervace Jehliště pod Ounuzem. Jde o téměř dvacetihektarový rozsáhlý lesní porost přirozeného charakteru s převahou buku na příkrém balvanitém svahu, umístěném v horní části pseudokaru jihozápadně od hotelu Monínec v katastru obce Jetřichovice. Území, navržené na ochranu Václavem Kovaříkem, patří jistě mezi nejzachovalejší lesní ekosystémy v celé oblasti Jistebnické vrchoviny. Vyhlášení ochrany tohoto území v kategorii "přírodní památka" je důležité i z hlediska poskytnutí ochrany významnému nadregionálnímu biocentru, které se v tomto místě nachází. Skladiště radioaktivního odpadu zde nesmí být.

Jaderná úložiště jsou nebezpečím

Mezi lokality, v nichž se uvažuje o vybudování trvalého úložiště jaderného odpadu byly zařazeny lokality Chyšky (téměř šedesát kilometrů čtverečních) a Vlksice (zhruba o stejné ploše). Tyto uvažované lokality jsou pojmenovány podle stejnojmenných obcí v okrese Písek severovýchodně od Milevska. Celé území patří do celku Vlašimské pahorkatiny a okrsku Jistebnická vrchovina. Lokality leží na jihovýchodním okraji středočeského plutonu, základní horninou jsou zde hlubinné a žilné magmatity - melanokratní granity, syenity a syenodiority. Jde o nejsilnější radioaktivní horniny (vyvřelé) v Českém masivu. Pro zdejší zachovalý kraj by i jen nezávazná úvaha o vybudování trvalého úložiště jaderného odpadu znamenala těžko vyčíslitelné ztráty. Jakési potenciální těžko identifikovatelná, byť časově velmi vzdálená hrozba ohledně vybudování jaderného úložiště by zde znamenala obrovské snížení pohody, která je nezbytně nutná pro úspěšnou realizaci zdejších četných aktivit v oblasti přiměřeně šetrného turistického ruchu. Přitom využití území k šetrné turistice je jedním z mála prostředků, jak zastavit výrazný pokles obyvatel (jen za posledních deset let poklesla počet trvale žijících obyvatel v uvedených katastrech o více jak deset procent).

Budoucnost parku spočívá v trvale udržitelném rozvoji

Sdružení obcí Čertovo břemeno společně s TJ Sokol Sedlec-Prčice, Agro Měšetice společnost s. r. o., Farmou Prčice, firmou Hásek, Českým svazem ochránců přírody Vlašim a řadou fyzických osob založili obecně prospěšnou společnost pod společným názvem Český Merán. Jejím hlavním cílem je realizace rozsáhlého projektu oživení Českého Meránu a okolí rozvojem šetrné turistiky s uvážlivým využitím místního bohatého přírodního a kulturního dědictví (samozřejmě základním předpokladem je ochrana a obnova zdejších přírodních a kulturních objektů). Vzhledem k rozsáhlým aktivitám města Sedlec-Prčice a dalších organizací a spolků lze věřit, že se rozsáhlý projekt trvale udržitelného rozvoje Českého Meránu podaří postupně uskutečňovat a že lidé oddaní tomuto krásnému kraji nikdy nedovolí, aby se dostal do područí podobných strategických aktivit jako je výstavba a provoz skladu jaderného odpadu.

Co je to přírodní park?

K ochraně krajinného rázu s významnými soustředěnými estetickými a přírodními hodnotami, který není chráněn prostřednictvím zvlášť chráněných území, zřizují okresní úřady přírodní parky a stanovují omezení takového využití území, které by znamenalo zničení, poškození nebo zrušení stavu těchto parků. V České republice je vyhlášeno přes jednosto přírodních parků. Na okrese Benešov jsou parky čtyři: Džbány - Žebrák, Velkopopovicko, Střed Čech a Jistebnická vrchovina. V přípravě jsou ještě dva - Hornopožárský les a Česká Sibiř.

Fotografie:

Hotel Moninec je jedním z hlavních rozvojových center cestovního ruchu v Českém Meránu. Je umístěn vmírně zvlněné krajině s výhledem a s nádherným turistickým terénem.Foto Pavel Pešout

Fotografie:

Přírodní park Jistebnická vrchovina byl díky snaze OkÚ v Benešově a ČSOP vyhlášen v roce 1996. Přednosta M. Rohel (vlevo), V. Kovařík a J. Zmeškalová při exkurzi v přírodním parku.Foto Pavel Pešout

Fotografie:

Les v navrhované přírodní rezervaci Jehliště u hotelu Monínec u Jetřichovic působí tajuplně jako z říše pohádek. Skrývá v soběvelké množství roztodivných přírodních útvarů a pozoruhodných přírodnin. Foto Pavel Pešout

Fotografie:

Duby v bývalé Uhřické oboře u Sedlce chránil zdejší Okrašlovací spolek "Prokop Chocholoušek" již v roce 1924. I díky úsilí spolku se nám tyto mohutné duby dochovaly dodnes. Na snímku nejmohutnější dub v roce 1961. Foto V. Kovařík

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info