Životní prostředí se zlepšuje

Třetina vodních toků v České republice je silně znečištěna. Téměř polovině zemědělské půdy hrozí eroze. Emisemi nejvíce postiženými lesy v Evropě jsou české lesy. Vyplývá to ze zprávy o stavu životního prostředí za minulý rok, kterou včera přijala vláda.

Přes některé přetrvávající problémy se však za posledních deset let životní prostředí podstatně zlepšilo. Základní ukazatele znečištění přírody se již výrazně neliší od průměrných hodnot dosahovaných v Evropské unii či okolních státech. Produkce látek znečišťujících ovzduší se během devadesátých let podstatně snížila, tvrdí zpráva. Zlepšuje se i kvalita vody ve významných tocích. Pro Labe, Vltavu, Moravu, Dyji a Odru již neplatí nejhorší stupeň znečištění.

Opozičním politikům se nelíbí snižování podílu ekologických investic na hrubém domácím produktu v posledních letech. "Vláda sociální demokracie vyčítala minulým kabinetům, že se životnímu prostředí nevěnují, a přitom je dnes procento HDP, které na něj jde, skoro poloviční," uvedl stínový ministr životního prostředí za čtyřkoalici Libor Ambrozek. Na stejný problém poukazuje i stínový ministr za ODS Václav Mencl.

Ekologické iniciativy potvrzují, že se stav přírody v posledním desetiletí opravdu zlepšil. "Pokud se ale chce Česká republika přiblížit k cílům Evropské unie, bude muset věnovat více úsilí rozvoji obnovitelných zdrojů energie. V tom jsme značně zaostali," uvedl mluvčí české pobočky Greenpeace Václav Vašků. Karolína Šůlová z hnutí Duha tvrdí, že "životní prostředí je u nás již čistší než za Jakeše". "Nyní bychom ale měli začít přijímat takovou legislativu, která by nás postupně posunula třeba na úroveň Švédska či Rakouska," dodala.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info