Zimní přikrmování volně žijících živočichů

Zimní období prověřuje životaschopnost každého jedince naší fauny. Dlouholeté přizpůsobování každého druhu klimatu, kde se vyskytuje, a také zapojení do složitých ekologických sítí, vytvořilo různorodá vybavení těchto živočichů jak v podmínkách, které se z našeho pohledu zdají kruté, přežít.

Jde o přizpůsobení fyziologické - intenzivní využívání energetických zásob (tuku) v době hladovění, přechod do zimního spánku, zmenšení pohybové aktivity, zaujímání pozice, při které dochází k co nejmenším ztrátám tepla atd.

Jednou z forem přežití je změna chování zvířete

Dalším druhem přizpůsobení je třeba změna chování. Zimující živočichové se přesouvají za potravou, sdružují se do spolupracujících skupin, složených i ze zástupců několika druhů, přecházejí na náhradní druhy potravy. Jedinci, kteří se takto nedovedou vyrovnat se změněnými, ale pro naše druhy standardními podmínkami (nemocní, se změnou biorytmů a chování, s anatomickými a morfologickými deformitami), jsou z populací vyřazeni. Jde o proces přírodního výběru, který každý druh jako celek zkvalitňuje. Pokud jde ještě o jedince hostící nebo přenášející parazity, dochází jejich uhynutím k redukci šíření tohoto onemocnění.

Zimní přikrmování nelze řešit jednoznačně

Takto postižení jedinci se stávají kořistí dokonale fungující sítě predátorů a dekompozitorů (lovců a rozkladačů). Z tohoto pohledu je zimní přikrmování volně žijících živočichů v krajině, která je jejich životním nárokům vlastní, naprosto nežádoucí. Pomáhá přežít jedincům, kteří mohou být nositeli pro druh nežádoucích vlastností nebo nemocí. Může také vést ke zvýšené koncentraci jedinců místní populace na malém území a k následným škodám (týká se především velkých býložravců). Z obecného hlediska musíme dát tomuto názoru za pravdu. Jde však o problém velice komplikovaný a je nutno se na něj dívat z pohledu potřeby a jeho dopadu na konkrétní druh nebo společenství organismů.

Krmení drobného ptactva má rovněž úskalí

Je známo, že tradiční zimní přikrmování drobných ptáků v podmínkách krutých zim na krmítkách negativně do jejich stylu chování a životaschopnosti nezasáhlo. Totéž se však asi nedá říci třeba o uměle přikrmovaných vrubozobých ptácích žijících ve městech - labutích nebo kachnách. Z hlediska zachování přirozeného vývoje a vlastností našich volně žijících živočichů je třeba především zachovat všechny podmínky jejich životního prostředí, aby mohli uspokojit své potřeby v jakémkoliv ročním období. Jestliže nebylo předcházející jarní a letní období kalamitní, poskytuje zachovalá krajina s různorodou rozptýlenou vegetací dostatek potravních zdrojů i v zimě. Pokud známe životní styl a potravní strategii konkrétních druhů, můžeme jim vhodným způsobem pomoci v přirozeném způsobu získávání potravy. Tak lze například na travnatých plochách, strništích a jetelinách rozmístit berličky, z kterých budou káně, poštolky, ťuhýk šedý , v noci i naše sovy lovit drobné hlodavce. Podobný posed, instalovaný na nezamrzajících partiích vod, umožní lov ledňáčkům říčním nebo skorcům.

I přikrmování zvěře má pravidla a zásady

Promyšlené přikrmování zvěře, kterým se jí v nepříznivých podmínkách pomáhá a zároveň eliminují škody, které by mohla způsobit, je známou mysliveckou praxí. Nabídkou různorodé rostlinné potravy na několika stanovištích je možné zmenšit škody, které mohou na lesních porostech napáchat v současnosti na Podblanicku problematičtí mufloni. Amatérsky a neodborně organizovaným přikrmováním volně žijících živočichů můžeme napáchat řadu škod. V některých případech je podobné přikrmování dokonce protizákonné. Při přesunech za novými potravními zdroji dochází u volně žijící zvěře častěji ke zraněním - střety s dopravními prostředky, nárazy do vodičů elektrického proudu atd.

O vyčerpanou zvěř se postarají ochránci

Dlouhodobé mrazy s vysokou sněhovou pokrývkou, která neumožňuje přístup k potravě, mohou způsobit silnou podvýživu zimujících živočichů. Takto postižení jedinci nacházejí pomoc v záchranných stanicích ČSOP. V rámci Národní sítě stanic garantuje tyto služby na okrese Benešov Stanice pro handicapované živočichy ZO ČSOP Vlašim ( její odběrné místo a poradenská služba funguje také v Benešově, Tyršova ulice, výstavní centrum firmy WA servis).

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info