Ze Severního moře mizejí ryby

Drastický pokles početních stavů některých druhů ryb žijících v Severním moři přinutil Evropskou komisi k předložení návrhu, na základě kterého by se drasticky omezily kvóty výlovu v jednotlivých zemích. Podle evropského komisaře pro zemědělství a rybolov Franze Fischlera je nyní nezbytné nejenom snížit povolenou tonáž ulovených ryb na polovinu, nýbrž také zásadním způsobem redukovat rybářské flotily členských států EU. Brusel si je sice vědom toho, že podobná opatření povedou ke snížení zaměstnanosti a vyvolají protesty rybářů, nevidí však jiný způsob, jak obnovit rovnováhu, která v tomto směru panovala v Severním moři ještě v polovině šedesátých let. Jen ve Velké Británii je nyní ohroženo na 15 000 pracovních míst.

Podle zprávy vypracované experty komise se nyní díky intenzivnímu rybolovu dožívá reprodukčního věku pouze třetina tresek, které do svých sítí rybáři uloví. Stejným způsobem jsou postižena kdysi obrovská hejna sleďů, hejků či makrel. Početní stavy lososů klesly za posledních pětadvacet let celosvětově dokonce na desetinu a tak není divu, že tato ryba mezitím zmizela ze tří čtvrtin řek ústících do Baltského moře. Jak se ukázalo, nebezpečný trend nijak nezvrátilo ani předchozí opatření Evropské komise, která na začátku letošního roku nechala rozsáhlé oblasti Severního moře před rybáři zcela uzavřít.

V uplynulých letech vylovili rybáři z Británie, Dánska, Norska a Islandu ze Severního moře každým rokem v průměru dva milióny tun sleďů a po jednom miliónu tun makrel a tresek.

Početní stavy ryb v Severním moři snižuje ale také nadměrná těžba ropy, nečistoty, které jsou sem zanášené z pevniny řekami, globální oteplování a v neposlední řadě také genetické experimenty prováděné na některých rybích farmách. Vzrůstající teplota moří mění chování ryb a tím i jejich schopnost podílet se na reprodukčním procesu, zatímco kontaminace mořské vody poškozuje oplodněné jikry i rybí plůdek.

Vážnou ránu zasadily v posledních letech některým druhům ryb žijícím v Severním moři právě rybí farmy. Ty mají již brzy začít dodávat na trh lososy, jejichž růst byl ovlivněn geny natolik, že ryby dosahují ve věku osmnácti měsíců desetkrát vyšší váhy než na svobodě žijící jedinci. Norští a skotští vědci nedávno ale přišli na to, že ryby živené růstovými hormony mohou v případě, že uniknou ze zajetí, způsobit v moři hotovou spoušť. Samečci, kteří vyrůstali v uzavřeném prostoru rybí farmy, předávají totiž s mlíčím geny, které v jejich potomstvu nevyvolávají potřebu putovat v dospělém věku tisíce mil zpátky do "mateřských" řek, kde by se ryby měly třít. Rybí farmy na toto nebezpečí nyní zareagovaly tím, že hodlají produkovat geneticky ovlivněné jedince, kteří "nejsou schopni reprodukce".

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info