Zdroje energie čekají na využití

Zatím pouze dvě žádosti o příspěvek na obnovitelné zdroje energie obdržel v letošním roce z našeho okresu Státní fond životního prostředí Plzeňského kraje.

"Loni jsme vyřídili celkem třináct žádostí a podle mého názoru bude toto číslo stoupat. Nejvíce žádostí, sedm, se týkalo tepelných čerpadel. Cena u vrtů se pohybuje od tří set padesáti tisíc do šesti set padesáti tisíc korun a žadatel obdrží třicetiprocentní dotaci," vysvětlil nám krajský zástupce fondu Ivo Slováček.

Pořízení vytápění biomasou stojí 40-60 tisíc korun a stát poskytne padesátiprocentní dotaci, stejně jako u solárních zdrojů energie, jejíž pořízení se přiblíží hranici 300 tisíc korun.

"Podle mého názoru jsou nejvýhodnější tepelné vrty. Problémem je jejich pořizovací cena, ale provozní náklady dvanáct až čtrnáct tisíc ročně jsou přijatelné. Tento zdroj tepla je schopen zajistit veškeré teplo v domě. Pouze v případě mrazů větších než dvacet pět stupňů Celsia je nutno přitápět," doplnil informaci krajského zástupce jednatel dceřiné společnosti EN Projekt, s.r.o, Jiří Bouda, který provádí energetické audity.

Zdroje solární energie jsou schopny většinou zajistit pouze ohřev vody. Jejich provoz je, kromě investic do drobných oprav, téměř zadarmo. Při topení biomasou není jednoduché stanovit cenu topení za rok.

"V případě, že zájemce vlastní les nebo truhlárnu, vyjde roční provoz takovéto kotelny podstatně levněji než v případě nákupu dřevěných briket. Potom vyjde topení dráž než topení na uhlí," doplnil Bouda.

Od roku 1999 vyřídil Státní fond životního prostředí Plzeňského kraje osmnáct žádostí o dotace na obnovitelné zdroje energie na našem okrese. Pouze dvě z nich se týkaly obecních objektů.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info