Zdecimovaní opeřenci se začínají vracet

Dravých ptáků v České republice pomalu přibývá, ale dá to obrovské úsilí. Například sokol, raroh a ostříž v Čechách a na Moravě v druhé polovině minulého století vlivem chemizace zemědělství téměř vyhynuli. Orli mnohem dříve, protože je lidé vystříleli. Nejspíš poslední hnízdo sokola bylo na počátku 70. let na Brournovsku. Zlom k lepšímu nastal pro sokola až v 90. letech. Přesto je však sokol stěhovavý i raroh velký stále zařazen mezi kriticky ohrožené druhy. Ví se jen asi o 15 hnízdech sokolů v republice.

Ornitolog Petr Zvolánek se dravcům věnuje přes 25 let, s vypouštěním rarohů a sokolů začal na Broumovsku. Využívá k tomu několika metod, ale jednu opravdu zvláštní. "Poznal jsem ji u jednoho německého kolegy. Spočívá v tom, že se z jestřábího hnízda odeberou mláďata, která se později umístí do jiných jestřábích hnízd, a místo nich se tam vloží mladí sokoli. Dospělí jestřábi je ihned adoptují a starají se o nestejně příkladně jako o vlastní potomstvo a ani po vyvedení jim neublíží, jinak se jestřábi a sokoli navzájem v přírodě napadají," popsal osvědčený způsob ornitolog.

Odborníky především zajímá, proč sokoli přes veškerou péči hynou. "Všeobecně se uvádí, že z každoročního přirozeného přírůstku dravců zahyne 70 až 80 procent. Je však pravda, že u drobného zpěvného ptactva je úhyn ještě vyšší, i přes 90 procent. Ale například sýkorka mívá přes deset mláďat a na rozdíl od sokola či raroha hnízdí několikrát do roka," vysvětlil Petr Zvolánek. "Cenné informace získáme jedině prostřednictvím vysílače, který umístíme na dravce před jeho vypuštěním. Zjistili jsme například, že při následných polníkách často létají daleko do Polska," poznamenal.

První nové zahnízdění sokola stěhovavého v České republice po téměř třiceti letech bylo doloženo v Praze v roce 1995. Tehdy ve věži Týnského chrámu na Staroměstském náměstí snesla vejce sokolí samice, která o dva roky předtím uletěla při výcviku pražskému sokolníkovi Michalu Makovičkovi. Mimo Prahu dnes sokol hnízdí také v Plzni a díky vypouštění snad brzy zahnízdí i v dalších městech. Mnohá věří, že jim dravci pomohou snížit počty holubů. Na vypouštění ptáků se sponzorsky podílejí i některé firmy.

Na ministerstvu životního prostředí vznikl program na záchranu těchto dravců, jejich odchovu se věnuje několik organizací. Nejvýznamnějším zařízením byla Státní odchovna dravců Krajského úřadu památkové péče a ochrany přírody Brno v Miloticích, která vypouštěla sokoly a rarohy již od osmdesátých let. Později se je dařilo odchovávat Klubu sokolníků.

Fotografie:

Vzácný orel skalní v České republice nehnízdí. Hnízda má ale na Slovensku, kam je jezdí pytláci vykrádat.

Foto Jaroslav Vogeltanz

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info