Záplavy na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Polsku

Záplavy na Slovensku, v Madarsku, Rumunsku a Polsku

BUDAPEŠT 9. dubna - (CTK) - Krušné chvíle pripravily záplavy o víkendu obyvatelum východního Slovenska, Madarska, Rumunska a Polska. Zatímco Rumuni a Slováci si s ulehcením oddechli, protože hladiny rek zacaly klesat, Madari vyhlásili nejvyšší stupen povodnové pohotovosti. Jako stabilizovanou oznacili dnes odpoledne povodnovou situaci na východoslovenských rekách pracovníci dispecinku Povodí Bodrogu a Hornádu v Košicích. Hladiny rek Latorica, Laborec a Bodrog zacaly postupne v dusledku napuštení nádrže u madarské obce Felsoberecki klesat, hladina Tisy, která dnes v poledne dosahovala 732 centimetru, však neustále stoupá a její kulminace se ocekává v pondelí.

Tisa pusobí nejvetší problémy na severovýchode Madarska. Madarská vláda vyhlásila v sobotu vecer východ zeme za postiženou oblast, což umožnuje pružnejší uvolnování penez na boj proti záplavám.

Tretí, nejvyšší stupen pohotovosti byl v Madarsku vyhlášen na 1342 kilometru dlouhém úseku v povodí rek Tisa, Bodrog a Slaná. Do záchranných prací se zapojilo pres 7500 lidí, kterí podél Tisy a prilehlých toku zpevnují hráze a pomáhají pri evakuaci obyvatel. Doposud bylo evakuováno 99 lidí, zejména ve mestech Sárospatak, Szegi, Olaszliszka, Bodrogolaszi a Sárazsadány.

V dusledku záplav na severovýchode Madarska byla prerušena doprava na jednotlivých úsecích deseti silnic.

Podle predbežných údaju madarského ministerstva dopravy a vodního hospodárství si odstranování následku záplav vyžádá približne 10,5 miliardy forintu (5,53 miliónu dolaru). Vláda prislíbila uvolnit potrebné zdroje ze státního rozpoctu.

Ministr dopravy, telekomunikací a vodního hospodárství Kálmán Katona byl na sobotním zasedání kabinetu jmenován vládním komisarem pro kontrolu a koordinaci boje proti záplavám.

Katona s poukazem na nedávnou studii uvedl, že je treba zpevnit hráze v povodí Tisy v délce 2780 kilometru a zvýšit je v délce 332 kilometru, a to ješte dríve, než dorazí hlavní povodnová vlna.

Madarské ozbrojené síly jsou v pohotovosti a jsou operativne nasazovány tam, kde je to zapotrebí.

Ministr vnitra Sándor Pintér v sobotu ve státní televizi varoval, že výše hladiny Tisy muže prekonat všechny predchozí rekordy.

V sousedním Rumunsku jsou sice stále tisíce hektaru pod vodou, avšak záplavy tu mají pouze omezený rozsah a hladiny hlavních toku klesají s výjimkou rek Mureš a Tirnava Mica v Sedmihradsku. Podle ministerstva dopravy záplavy prerušily provoz na asi deseti silnicních a železnicních trasách v župách Arad a Timiš na západe zeme, avšak klesání vody dává nadeji, že se situace brzy zmení.

Rumunský ministr obrany Sorin Frunzaverde dnes navštívil župu Caraš-Severin na jihozápade zeme, která patrí mezi nejhure postižené oblasti. Ministr konstatoval, že odstranení následku záplav tu bude vyžadovat mnoho penez a dlouhou dobu.

Podle oficiální bilance si záplavy v Rumunsku ve ctvrtek a v pátek vyžádaly ctyri mrtvé a dva nezvestné. Záplavy zasáhly asi 300 obcí a zatopily 30.000 hektaru zemedelské pudy.

Nejméne dramatická je situace v Polsku. Povodnová vlna na Visle dnes odpoledne minula mesto Annopol zhruba 150 kilometru jihovýchodne od Varšavy a postupuje smerem k polské metropoli; podle expertu však již bezprostrední nebezpecí nehrozí.

Vzduté hladiny v Polsku zatím neprekrocily protipovodnové valy, hlídky v oblasti neregistrují zatopené budovy, ani neprikrocily k evakuaci osob. Pouze v blízkosti mesta Annopol se voda prelila pres místní komunikaci. Vše ale ukazuje na to, že se situace již nezhorší: od rána hladina klesla o dva centimetry.

Protipovodnový poplach dosud úrady hlásí ze ctyr vojvodství; Podkarpatského, Svatokrížského, Lublinského a Malopolského. V Mazovském vojvodství, kde leží Varšava, trvá poplach u dvou mest.

ker ar bep hej tin ank

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info