Zamyšlení nad českou myslivostí
01.03.2002 | Chebský deník
Myslivost bude dál vnímavým lidem přinášet neopakovatelné zážitky, kouzlo mlhou zahalených rán a zlatavých večerů, podivné vzrušení, kdy zvěř vystupuje z úkrytů po starých ochozech, které používaly generace předtím a snad budou používat ještě mnohé generace v budoucnu.
Málokomu je dopřáno číst v zákonitostech přírody Jen opravdovým myslivcům je dopřáno číst v oněch obdivuhodných zákonitostech přírody a učit se jim rozumět, i když, jak říkají opravdoví myslivci, jeden lidský život na to nestačí. Lov patří k myslivosti a pokud probíhá podle pravidel, není v žádném případě nesmyslným zabíjením. Člověk, i když na to v současné době často (a snad i rád) zapomíná, je součástí přírody a v přírodě je lov zcela přirozenou záležitostí.
Je dvojí myslivost a jsou dvojí myslivci Je dvojí myslivost a jsou dvojí myslivci. Ta opravdová, která patří k lidským činnostem po staletí a je přes všechna zpochybňování kulturní činností spjatou hluboce s historií lidstva. Pak je ale druhá myslivost, ta, která se stala záležitostí snobů, a pro ty představuje jen lovecké zážitky.
Domovská honitba je pro mnoho myslivců vším Pro opravdové myslivce je na prvním místě láska k přírodě. Jde nepochybně o silný emocionální vztah, který je spojen s bohatými vědomostmi a zkušenostmi, který zpravidla nemají ti, kdo proti lovu nebo myslivosti bojují. Nezanedbatelná je i neplacená práce, která je také všem myslivcům společná. Domovská honitba je pro mnoho myslivců vším, nejen kde loví, ale kde také pečují o zvěř a svému koníčku věnují veškerý svůj čas a finance. Tato neplacená práce jde velice těžko vyjádřit v číslech a někdy je těžko prokazatelná.
Poznatky myslivců bývají prvním varujícím signálem Lze ale konstatovat, že neplacená práce myslivců je bezpochyby významným přínosem k udržení přírodního prostředí, k poznávání zvěře a ekologie krajiny. Poznatky myslivců jsou vždy prvním varujícím signálem při podstatných změnách v naší přírodě. Je velice smutné, že někdy na tato známá fakta zapomínají někteří naši občané a ústavní činitelé. Potom se vedou diskuse v intencích, které jsou nedůstojné a svědčí o neznalosti problematiky a stavu naší myslivosti.
Přehlídka trofejí je také výsledkem péče o zvěř Můžeme být spokojeni, že zvěř nepatří majitelům pozemků a vychází z respektování právní kvalifikace jako věci nemající vlastníka. A tak jelen či srnec je nejen chloubou přírody, ale i chovatelských zásad myslivců. Kráva či vykrmené prase je naopak chloubou farmáře a tak to snad díky bohu také i zůstane. Každoroční přehlídka trofejí je výsledkem myslivecké péče o zvěř. Trofeje vystavené zvěře vypovídají o jejím genetickém založení, o přírodních podmínkách, ve kterých zvěř žije, a v neposlední řadě o myslivecké péči, se kterou se věnujeme jejímu chovu. V našem okrese Cheb je již pravidlem, že tato chovatelská přehlídka se koná každým rokem v obci Drmoul.
Okresní výstava se už chystá v Drmoulu Rádi bychom vás pozvali na letošní výstavu, která se bude konat v Drmoulu od 30. března do 7. dubna. Pořádá ji Okresní myslivecká rada a myslivecký spolek Trstěnice.
Další články v kategorii Ekologie
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)
- ČIŽP představila na VědaFestu 2026 moderní technologie pro ochranu přírody (02.07.2026)
- CHKO Soutok ukázal obnovu přírody. Odpůrci se ale nevzdali, půjdeme do extrému, volají (02.07.2026)
- Miska vody může o tomto víkendu zachránit životy. Pomozte vyčerpaným divokým zvířatům (02.07.2026)
- Přes 1 200 škol z Recyklohraní ukazuje, že vzdělávání k udržitelnosti má v Česku své místo. Pátý ročník Celoroční EKO hry zná své vítěze (02.07.2026)
- Odborníci pomáhají zachránit Svatováclavský dub ve Stochově. Z tisíciletého stromu vznikají nové sazenice (02.07.2026)
- Estonsko chce přenést část odpovědnosti za odpad na výrobce (01.07.2026)

Tweet



