Zákon o Šumavě čeká na druhé čtení

Na program říjnové schůze Poslanecké sněmovny by se měl ve druhém (a možná i ve třetím) čtení dostat návrh zákona o zřízení Národního parku Šumava (NPŠ).

Park v souladu s Ústavou ČR

Normy, která má uvést existenci tohoto chráněného území do souladu s Ústavou ČR. NPŠ totiž vznikl roce 1991 vládním nařízením; až posléze bylo stanoveno, že národní parky budou vyhlašovány zákonem. Do druhého čtení prošel návrh poslanců Miroslava Máče, Vojtěcha Filipa a Libora Ambrozka.

Neuspěla verze, na jejíž přípravě se podílel, tehdy ještě v roli poslance, i statutární zástupce jihočeského hejtmana Jiří Vlach. Ten soudí, že ve sněmovně zvítězila absurdní snaha o prestiž, protože obě předlohy byly téměř totožné.

Chtěl proto, aby se o nich znovu diskutovalo, neboť zamítnutý návrh podle něj více respektoval stanoviska obyvatel Šumavy. Starostové šumavských obcí, zastupitelé Jihočeského a Plzeňského kraje i pracovníci Správy NPŠ a ministerstva životního prostředí (MŽP) se při několika jednáních na různých úrovních podrobně věnovali připomínkování návrhu zákona postoupivšího do druhého čtení.

Stanovisko Správy NPŠ

"Představa regionu o jednotlivých paragrafech se promítla do společně přijatelné podoby komplexního pozměňovacího návrhu. Ten byl 6. září předán předkladatelům zákona. Dílčí změny, které přináší proti poslanecké verzi, byly znovu prodiskutovány," sdělil Zdeněk Kantořík, mluvčí Správy NPŠ.

Připomněl, že region se dokázal domluvit např. na zachování současné rozlohy NPŠ i na kompenzacích náhrad za újmy vzniklé obcím nezdaněním lesů zvláštního určení.

Podpořil oddělení výkonu státní správy (vydávání závazných rozhodnutí) a samotné péče o svěřené území i posílení funkcí a kompetencí rady NPŠ, která by se mohla stát i dozorčím orgánem (např. posuzovat hospodaření správy a kontrolovat výběrová řízení na dodavatele prací).

"Většina obcí, které mají zastavěné území uvnitř hranic NPŠ (např. Prášily, Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Borová Lada, Stožec) se při dodržení podmínek k jejich rozvoji rozhodla zůstat součástí národního parku. U těch obcí, kde hranice parku dosud procházela jejich zastavěným územím (např. část Nové Pece, několik objektů v Želnavě, část Strážného atd.) bude hranice parku posunuta tak, aby tyto objekty zůstaly vně území parku, vyjádřil se.

Úpravy celistvost parku nenaruší

"Jedná se o dílčí místní úpravy, které celistvost území parku zásadním způsobem nenaruší," vysvětlil Kantořík. Podle něj se v návrhu objevily všechny většinové požadavky obcí. S tím souhlasí místopředseda Rady NPŠ a ředitel Regionální rozvojové agentury Šumava se sídlem ve Stachách na Prachaticku Miloš Picek.

Je kompromis přijatelný pro obě stranny?

"Komplexní pozměňovací návrh vidím jako opravdu výsledný kompromis dohod mezi správou parku i MŽP na jedné straně a obcemi na straně druhé.

Myslím, že je to kompromis přijatelný pro obě strany. Co je rozhodující, jsou tam opravdu zachyceny nejpodstatnější věci ve vztahu k NPŠ, jako např. odtržení státní správy od výkonu vlastního managementu," řekl Picek našemu listu.

Vicehejtman Vlach ale soudí, že návrh opomíjí některé zásady, na nichž se původně shodly obce, kraje a správa parku

"Týká se to např. Plánu péče o NPŠ, což je stěžejní dokument, jemuž se podřizují všechny ostatní normy a rozhodnutí v daném území. Není pro nás přípustné, aby jej MŽP vydalo bez dohody s obcemi tak, jak se stalo v roce 2000.

Požadujeme proto, aby zákon přesně stanovil postup, kdy nelze pominout názory obcí a krajů," upozornil. Totožný názor má krajský zastupitel a člen pracovní skupiny zastupitelstva pro problematiku Šumavy Jaroslav Zámečník. Ten se rovněž domnívá, že návrh důsledně neřeší oddělení správy parku od vlastní hospodářské činnosti a ochrany přírody.

Přibude ještě jeden ředitel?

"Státní správa v NPŠ by měla spadat pod ministerstvo vnitra. Pokud nadále zůstane pod životním prostředím, tak to přinese jen jednoho ředitele do baráku navíc," prohlásil.

Komplexní pozměňovací návrh označila pro budoucnost Šumavy prospěšným kompromisem Stanislava Barantálová, starostka Borových Lad na Prachaticku.

"Seděli jsme nad přípravou návrhu hodně dlouho. Byli u toho představitelé většiny obcí, kteří s výsledným textem souhlasili. Pokud se dodrží vše, co je napsáno, tak to bude přínosem pro všechny. Je to většinový návrh. Ministerstvo i správa parku udělaly spoustu ústupků," prohlásila.

Ohradila se proti některým výrokům a roli vicehejtmana Vlacha při projednávání návrhu.

"S tím, co říká pan Vlach, nesouhlasím. Naše samospráva nikoho cizího nepověřila, aby ji zastupoval a jednal jménem obce Borová Lada," uvedla Barantálová ve stanovisku pro náš list.

Co soudí hejtman Jan Zahradník

"Národní park Šumava je klenot, který musíme chránit. Kdybychom ho neměli, museli bychom si ho vytvořit. Toto území musí mít takové podmínky a takový rozsah, aby se dalo opravdu intenzívně chránit," řekl nám jihočeský hejtman Jan Zahradník.

"Mám osobní názor, že není dobře, když se nechává obcím rozhodovat, zdali budou, nebo nebudou v NPŠ. Co když po volbách přijde jiné zastupitelstvo a rozhodne se jinak. Já myslím, že by zastavitelná a zastavěná území obcí měla být vyňata z parku a ten by měl být chráněn jako území opravdu přírodní," míní Zahradník.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info