Vyšší územně samosprávní celky a ČMMJ

Vyšší územne samosprávní celky a CMMJ

Otázka dnes již nezvratného faktu, zrízení vyšších územne samosprávních celku v našem státe, a co dále v Ceskomoravské myslivecké jednote a zejména v Okresních mysliveckých spolcích, pri predpokládaném zrušení okresních úradu, se stává stále více aktuálnejší nejen mezi cleny CMMJ, ale i predmetem jednání jejich orgánu.

Tímto problémem se organizacne právní komise CMMJ pocala zabývat již v prubehu roku 1999. K prijetí závazných rozhodnutí je však nutné nejprve znát celou radu skutecností, které budou tento proces provázet. V soucasné dobe známe, nebo mužeme predpokládat, jaké úkoly nove vzniklé orgány vyšších územne samosprávních celku ve vztahu k myslivosti prevezmou od soucasných ministerstev. Z tohoto pohledu se nedomníváme, že by bylo nutné v rámci CMMJ prijímat jakékoliv organizacní zmeny. Jsme presvedceni, že Okresní myslivecké spolky CMMJ budou v plném rozsahu schopny i na této úrovni rešit prípadné problémy a naopak se jim rozšírí možnost prímého vstupu do nekterých oblastí politiky státu. Nemáme zájem vytváret nejaký další stupen v orgánech a organizaci CMMJ. Okresním mysliveckým spolkum CMMJ nic nebrání v tom, aby v prípade potreby širšího jednotného postupu využily dnes již v nekterých oblastech bežne praktikovaných setkání zástupcu OMS v daném regionu k prosazení spolecných zájmu.

S urcitostí víme, nebo mužeme predpokládat, že se zrízením vyšších územne samosprávních celku postupne dojde ke zrušení stávajících okresních úradu. Z hlediska organizace clenu CMMJ by to pro samotnou CMMJ a její organizacní složky nemelo prinést žádný problém. Stanovy Ceskomoravské myslivecké jednoty zrizují své organizacní jednotky (OMS) v prvé rade na principu sdružení urcitého poctu clenu a až následne je co do pusobnosti spojují s urcitým územím okresních, mestských nebo obvodních úradu. Proto také by nás nic nemelo nutit menit léta užívaný a osvedcený dvoustupnový systém organizace naší CMMJ. V historii našeho státu existovala celá rada "okresu" - politické, soudní, správní, apod. a ne vždy se jejich území shodovalo, proc by tedy nezávisle na státních orgánech nemohly existovat "myslivecké okresy" v rozsahu soucasných území okresních úradu. Stejne tak i naše soucasné stanovy nebrání tomu, aby v prípade potreby jeden OMS byl vytvoren pro území více okresu. Tato okolnost je predpokládána pouze ve zvlášte závažných prípadech a mela by vycházet v prvé rade z vule samotných organizacních jednotek CMMJ.

Velice duležitou okolností však v celém tomto procesu bude pro CMMJ otázka naplnování svého základního poslání: "Zachování a zvelebení stavu zvere, která je prírodním bohatstvím, pritom plnit úkoly vyplývající pro myslivost z ekologických programu pro jednotlivé územní celky", které plní v zájmu svých clenu prostrednictvím predevším okresních, mestských a obvodních mysliveckých spolku CMMJ.

Okresní úrad je pro CMMJ a zejména pak pro OMS v jejich teritoriu státním orgánem, bez kterého si mužeme naplnování svého poslání težko predstavit. Vubec však zde nejde o "okresní úrad" jako instituci, i když tato je v zákone c. 23/1962 Sb. o myslivosti, ve znení pozdejších predpisu, definována ve více než šedesáti prípadech, a je jen nekolik málo ustanovení tohoto zákona, kdy tento orgán ve vecech myslivosti neplní rozhodující úlohu, ale jde o jeho rídící funkci a zde však bohužel nevíme, jak tyto ze zákona náležející práva a povinnosti okresním úradum budou prerozdeleny, zda jako celek pripadnou orgánum vyšších územne samosprávních celku, nebo nekteré budou plnit poverené orgány místní samosprávy, prípadne zda v techto územích nebude pusobit jiný státní orgán, do jehož pravomoci bude rízení myslivosti svereno. Prestože tato okolnost se bude dotýkat predevším vlastníku a uživatelu honiteb, je rozhodující stejne pro okresní myslivecké spolky, nebot jejich stežejní cinnost pri naplnování poslání CMMJ je postavena práve na spolupráci s okresními úrady, uživateli honiteb, jak mysliveckými sdruženími, tak i jednotlivci.

Vyrešení rízení myslivosti v zákone nebude zajisté jednoduchou záležitostí, presto se domníváme, že bude vyrešeno tak, aby nemuselo dojít k nekterým procesum, tak jak v minulosti, které neprinesly naší myslivosti ani našim clenum nic užitecného, jako napríklad nové uznání honiteb a podobne.

Jirí VANEK

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info