Vypalování trávy za pokutu

Fakt, jak může být jarní úklid nebezpečný, si v těchto dnech neustále ověřují hasiči. V posledním období se rychle začaly množit počty požárů způsobených nedbalostí osob při vypalování trávy a zakládání ohňů.

Rychnovsko - K pěti požárům, které zavinilo vypalování trávy, jeli v rozmezí pouhých dvou dnů - 11. a 12. března - rychnovští profesionální hasiči. Tyto požáry však zdaleka nebyly jediné.

"Je to sezónní záležitost. Lidé uklízejí na zahrádkách a začínají vypalovat trávu," řekl Jiří Václavík, vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru v Rychnově. Vypalování porostu je přitom zákonem o požární ochraně zakázané. V případě, že jej poruší fyzická osoba, hrozí jí peněžitá sankce až do výše 25 tisíc korun. Právnické a podnikající fyzické osobě může Hasičský záchranný sbor kraje uložit pokutu do 500 tisíc korun.

Ohrožuje zvířata i lidi

Vypalování trávy je nebezpečné nejen pro životní prostředí, ale ohrožovat může i lidský život.

"V ústeckém okrese starý muž vypaloval trávu a uhořel přitom. Na Rychnovsku se naštěstí nic podobného zatím nestalo," řekl Jiří Václavík a dodal, že při vypalování však často umírají zajíci i koroptve, které v trávě zůstanou a nestihnou utéct.

Pokud se právnická či podnikající fyzická osoba rozhodne spalovat hořlavé látky na volném prostranství, což se při jarních úklidech stává poměrně často, musí zajistit opatření proti vzniku a šíření požáru a oznámit to předem příslušnému hasičskému záchrannému sboru. Ten může stanovit další podmínky, případně takovou činnost zakázat. Opatření musí provést i fyzická osoba, u ní však neplatí povinnost nahlášení spalování.

"Přesto doporučujeme lidem, aby nám předem dali vědět, že se do nějakého většího spalování budou pouštět. Někteří sousedé nás na to totiž upozorní v domnění, že jde o požár, a my vyjíždíme zbytečně," řekl rychnovský hasičský vyšetřovatel a doplnil, že se jedním zavoláním - na telefonní číslo 0445/539061 - dá předejít řadě nepříjemnostem a zbytečným výjezdům velkého množství mobilní techniky. Povinnost zajistit rozdělaný oheň proti šíření platí také pro lidi, kteří vyjdou na výlet a chtějí si opéct vuřty.

V lese se nekouří!

S touto sezónní problematikou souvisí také řada dalších zákonů, například o lesích, ve kterém se mj. píše, že je v lese zakázáno kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a také tábořit mimo vyhrazená místa.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info