Vsadili na ekologické vytápění

Letošní topná sezóna bude už třetí, kdy Rokytničtí v centrální kotelně, která je v objektu bývalých kasáren, využívají ekologického paliva - biomasy a dřevních štěpek.

"V současné době se připravujeme na další etapu teplofikace města. Teplovodní potrubí, které vychází z centrální kotelny, chceme rozvést k dalším odběratelům tepla. Nyní zásobujeme hlavně výrobní závody ve městě, podniky, kompletně celé sídliště u nádraží, což je tři sta bytů, školní areál a další větší odběratele," informoval starosta Antonín Štefek. Zájmem Rokytnických je, aby většina objektů byla napojena na centrální výtopnu. Vzhledem k tomu, že město leží v Chráněné krajinné oblasti, bylo na místě zvolit variantu vytápění co možná nejekologičtější. V současné době je sice cena tohoto tepla srovnatelná s cenou tepla vyprodukovaného dalšími topnými médii, protože se do ní promítly i vstupní náklady, které jsou u každého rozjezdu poměrně vysoké. Do budoucna by však mělo jít o jedno z nejlevnějších paliv na trhu.

"My získáváme v podstatě palivo z vlastních zdrojů. Dřevní štěpky jsou vlastně drcené dřevo, odpad z pil, který je už nepoužitelný," řekl Štefek. Věří, že do pěti let se budou moci Rokytničtí v rámci rychnovského okresu chlubit nejlevnějším zdrojem tepla a zároveň i velmi nenáročným, s ohledem na zatěžování přírody. Určitě bude cena biomasy a dřevní štěpky nižší než u dalších médií. Ceny plynu a elektřiny rostou a tato tendence se pravděpodobně udrží.

Výkon zdejší centrální kotelny je zhruba pět megawatt. Menší výtopny, které používají jmenované ekologické palivo sice existují, ale rokytnická bude zřejmě svou kapacitou největší v rámci České republice.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info