Vodárenské firmy budou zdražovat

Podle novely zákona budou muset firmy, odebírající vodu z podzemních zdrojů, platit od začátku příštího roku 60 až 80 haléřů za krychlový metr.

Jitka Šrámková

Většina dodavatelů vody a správců sítí zdraží od ledna příštího roku vodu. Důvodem je zavedení poplatků za podzemní zdroje. Další příčinou, proč se většina vodárenských firem chystá zdražit cenu vodného místy až od deset procent, je také inflace.

Podle nových zákonů budou muset všechny vodohospodářské firmy, které odebírají vodu z podzemních pramenů, platit od začátku příštího roku 60 až 80 haléřů za každý odebraný kubický metr. Vybrané prostředky budou rovným dílem putovat do státního rozpočtu a do kasy Státního fondu životního prostředí. Do tří let přitom suma za kubík vody stoupne na dvě koruny.

Důvod zavedení poplatků vysvětluje Vladimír Chaloupka z odboru vod a kanalizací Ministerstva zemědělství tím, že dosud nebyla podzemní voda jako majeteli státu zpoplatněna. Za krychlový metr povrchové vody, která tvoří 51 procent zdrojů pitné vody v ČR, platí vodárny státním podnikům Povodí mezi 50 haléři a dvěma korunami.

Loňská průměrná cena vodného činila v tuzemsku bez pětiprocentního DPH 18 korun za krychlový metr vody, stočné pak 15,1 koruny.

Chebský Chevak, který zásobuje téměř celý okres Cheb, odebírá z 90 procent podzemní vodu. Právě proto odhaduje šéf firmy Jiří Pivrnec nárůst cen vodného zhruba o deset procent. »Poplatky za podzemní vodu se nám nelíbí. Odebíráme vodu s vysokým obsahem železa a minerálů, jejíž úpravy jsou velmi nákladné,« uvedl Pivrnec. Současná cena vodného pro region činí 17,50 koruny za krychlový metr a u stočného je o dvě koruny nižší.

Josef Štengl, ředitel Vodohospodářského servisu Dobřany, který zásobuje pitnou vodou dvě třetiny okresu Plzeň-jih, odhaduje meziroční nárůst cen do 10 procent. Firma si nyní účtuje 14 korun za vodné a o dvě koruny méně za stočné.

Společnost VOSS, která je třetím největším dodavatelem vody v západních Čechách, zásobuje 90 procent sokolovského regionu a dvě třetiny okresu Rokycany. Podle obchodního náměstka Lubora Ference tvoří na Sokolovsku podzemní vody pouze 8,5 procenta. Dnes tam stojí voda 22,85 Kč a za stočné se platí 18,75 koruny za kubík. »V sokolovském regionu nedojde k žádnému nárůstu. Dosáhneme toho vnitřními úsporami,« vysvětlil Ferenc. Na Rokycansku, kde je podzemní vody 48 procent, představuje nyní cena vodného 17,55 Kč bez DPH a stočného 11,85 koruny. »Na Rokycansku zdražíme pouze o nárůst poplatků za podzemní vodu a inflaci započítávat nebudeme,« dodal Ferenc.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info