Velké šelmy v Beskydech mají naději na větší ochranu
04.03.2003 | Mladá fronta Dnes
Vlci, rysi a medvědi mají šanci, že budou požívat trochu větší ochrany než doposud. Na návrhu sankcí proti těm, kteří zastřelí ve své honitbě šelmu, se v Rožnově pod Radhoštěm dohodli zástupci podniku Lesy České republiky, ministerstev zemědělství a životního prostředí a ústředí myslivců v Praze spolu s ochránci přírody, aktivisty a zástupci Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Návrh předpokládá, že v případě prokazatelného zastřelení šelmy myslivcem v některé z honiteb v Beskydech dostane patřičné myslivecké sdružení výpověď z nájmu. Návrh však budou nejdříve posuzovat právníci zastupující generální ředitelství Lesů České republiky v Hradci Králové, jehož zástupce se rovněž jednání v Rožnově zúčastnil. Zástupci lesů z kraje však odmítli výsledek jednání komentovat. "Počkáme, jak se k návrhu vyjádří ředitelství lesů," řekl jeden z nich. Dodal však, že trestní odpovědnost za zastřelení šelmy už ukládá zákon o ochraně přírody a krajiny. Návrh prosazovali ochranáři, neboť mají podezření, že někteří myslivci nemají šelmy, zejména vlky, příliš v lásce. Navíc zástupce Správy Chráněné oblasti Beskydy znervózňuje fakt, že za poslední dva roky padli za oběť neznámým střelcům v Beskydech tři rysi. "A to je jen za poslední dobu. Hrozivý je fakt, že téměř polovina z padesáti vysazených a vysílačkami sledovaných rysů v České republice a Německu padla za oběť lovcům," řekl odborník na šelmy z ostravské zoologické zahrady Ludvík Kunc. Jednání v Rožnově podle účastníků bylo chvílemi na ostří nože, především kvůli návrhu sankcí za újediště ve formě mrtvých zvířat u loveckých posedů, které ochranáři považují za návnady na šelmy, ovšem myslivci tvrdí, že těmito ostatky zvířat líčí na přemnožené lišky. "Nakonec se nám nepodařilo sankce proti těm, kdo újediště kladou, navrhnout. Ale i tak jsme spokojeni, že věci kolem velkých šelem konečně řeší pospolu zástupci všech, kterých se problematika velkých šelem týká," řekl Igor Genda z Hnutí Duha, který se rovněž sezení zúčastnil. Zoolog Ludvík Kunc vidí spíše naději lepšího přístupu myslivců k šelmám v jednání s jejich zástupci. "Mezi myslivci jsou mnozí takoví, kterým návrat šelem nevadí. Kdyby se oni do řad myslivců obrátili, bude to mít větší smysl, neboť mezi myslivci jsou kapacity, které ostatní velmi respektují," řekl zoolog. Pracovní skupina pro problematiku velkých šelem, v níž jsou kromě státních úředníků a vědců z Akademie věd také ochranáři, lesníci a myslivci, vznikla loni v prosinci a jednání v Rožnově pod Radhoštěm bylo prvním jednáním této skupiny v Beskydech.
Další články v kategorii Ekologie
- Obávané El Nino je tady a nabírá na síle. Meteorologové varují Evropu před extrémy (06.07.2026)
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)
- ČIŽP představila na VědaFestu 2026 moderní technologie pro ochranu přírody (02.07.2026)
- CHKO Soutok ukázal obnovu přírody. Odpůrci se ale nevzdali, půjdeme do extrému, volají (02.07.2026)
- Miska vody může o tomto víkendu zachránit životy. Pomozte vyčerpaným divokým zvířatům (02.07.2026)
- Přes 1 200 škol z Recyklohraní ukazuje, že vzdělávání k udržitelnosti má v Česku své místo. Pátý ročník Celoroční EKO hry zná své vítěze (02.07.2026)
- Odborníci pomáhají zachránit Svatováclavský dub ve Stochově. Z tisíciletého stromu vznikají nové sazenice (02.07.2026)

Tweet



