V Olomouci by se měly již na jaře pást ovce a kozy

Péče o neudržované plochy na periferii města a nabídka pracovních míst handicapovaným mladým lidem jsou hlavní záměry projektu ekosociální farmy, která má být otevřena již v jarních měsících na Tabulovém vrchu v Olomouci. V uzavřeném areálu bývalé prachárny nedaleko stanoviště letecké záchranné služby by podle informací Jiřího Vopelky z organizace Děti života, jež projekt realizuje, mělo v budoucnu najít práci až dvacet lidí.

Ti se nejen postarají o zhruba stovku ovcí a koz, ale také o udržování okolní krajiny. "Budou pravidelně kosit travnaté plochy, odstraňovat černé skládky, které se na Tabulovém vrchu množí, a vysazovat vhodné dřeviny namísto cizorodé vegetace," popsal pracovní náplň Vopelka.

Zaměstnanci se budou rekrutovat z řad zejména mladých lidí, kteří těžko hledají uplatnění ve společnosti. Vybráni budou mezi uchazeči o zaměstnání na úřadech práce, ale i mezi vyléčenými narkomany, bývalými klienty olomouckého P-centra. "S pomocí odborníků je chceme vést k rozvoji mezilidských vztahů, pracovních návyků a dovedností a pomoci jim tak na cestě k samostatnosti a zodpovědnosti. A právě práce se zvířaty na toto úsilí působí kladně," vysvětlil zástupce olomouckého občanského sdružení, které se na pomoc dětem a mládeži bez rodinného zázemí zaměřuje od června 2000, kdy vzniklo.

Při realizaci projektu farmy na Tabulovém vrchu mohou Děti života čerpat zkušenosti z obdobného zařízení, které jejich přičiněním funguje od května loňského roku nedaleko Litovle. "Na ploše o rozloze přes dvacet hektarů v bývalém areálu radiokomunikací se tu stará o více než sto ovcí a koz deset pracovníků. Farma je přitom otevřená i klientům z nedalekého ústavu sociální péče v Nových Zámcích," připomněl Vopelka.

Přístupná široké veřejnosti má být rovněž někdejší prachárna na Tabulovém vrchu, která donedávna sloužila armádě pro pomocné zemědělské hospodářství. "Na farmě budou k vidění různá plemena ovcí a koz, tradiční pastevecké práce, stříhání, dojení i výroba mléčných specialit. Byli bychom rádi, kdyby si areál občané města oblíbili, hlavně rodiny s dětmi," přiznal Vopelka. Celý projekt má pak sloužit jako příklad alternativního ekologického hospodaření, které s minimálními náklady udržuje kulturní krajinu. Současně se Děti života chtějí prostřednictvím farmy snažit popularizovat k přírodě šetrné chování včetně využívání ekologických energetických zdrojů, jako jsou bioplyn, biomasa, solární ohřev atd.

"Během tří let by farma měla být zisková, a to díky produkci chovných a jatečních zvířat, vlny či mléčných výrobků," upozornil zástupce ekologické organizace. V současnosti ale projekt peníze potřebuje. "Musíme koupit traktor, nějaké auto, vybavit maringotku, kde by provizorně pracovníci mohli bydlet, zavést elektřinu," vypočítal některé ze základních potřeb. O pomoc v této souvislosti chtějí Děti života požádat veřejnost. Potenciální dárci mohou přispět na zvláštní účet 86-6537730297/0100.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info