V kraji se usadila vzácná zvěř

V posledních letech se v severních oblastech Zlínského kraje natrvalo usídlila populace rysa ostrovida. Podle odborníků zde žije přibližně osm těchto kočkovitých šelem.

Ve slezské části Beskyd se však rys vyskytuje již od poloviny dvacátého století, kdy se zde začaly objevovat první kusy. Tehdy se rozšířil ze Slovenska. Rys ostrovid byl v padesátých letech devatenáctého století v Beskydech zcela vyhuben kvůli kolonizaci pasekářů. Do horských oblastí přišli pást ovce, a tak kočkovité šelmy zcela vybili. " V současné době jsou stavy rysa v naší oblasti stabilizované. V celých Moravskoslezských Beskydech nyní žije podle odborníků přibližně dvacet kusů. Ostatní rysi se z důvodů nedostatečného teritoria přesunují na západ do Oderských vrchů," uvedl vedoucí Lesní správy

Vsetín Josef Dobeš. Odhaduje se, že jedna šelma potřebuje ke svému životnímu standardu přibližně 2,5 tisíce hektarů.

" Pravidelně se rovněž setkáváme s hlášením o výskytu vlka. Navíc v Beskydech je každoročně zaznamenána přítomnost až tří medvědů hnědých, na něž upozorňují specifické stopy," informoval František Skoupilík, zástupce oblastního inspektora Lesů České republiky ve Zlíně. Medvědi hnědí se stejně jako rys ostrovid také v posledních letech přesunuli ze Slovenska, kde v současné době žije zhruba 800 kusů.

Tato zvířata však nejsou jedinými přísně chráněnými druhy, které žijí v našem regionu. V oblasti mezi Hodonínem a Uherským Hradištěm i v okolí Záhlinických rybníků u Kroměříže se podle lesníků před několika lety usadil bobr evropský." Ten se zde rozšířil pravděpodobně po řekách Moravě a Dyji z Dunaje nebo z oblasti litovelského Pomoraví. V obou lokalitách byl dříve vysazen uměle," uvedl Skoupilík. Bobr, který je obecně známý jako důmyslný stavitel hrází a zdatný

dřevorubec, ale působí lesníkům značné škody v okolí vodních toků. " Svými aktivitami poškozuje nejen břehové porosty, ale i hráze a některé objekty," doplnil zástupce inspektora.

Fotografie:

V Moravskoslezských Beskydech žije v současné době asi dvacet rysů ostrovidů. FOTO ARCHIV

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info