V Jeseníkách sčítali sovy a slyšeli i vlk

23. dubna 2024, Praha/Jeseník

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR  ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem – středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Zúčastnilo se jí 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov.

„Víme, že v CHKO Jeseníky žije šest druhů sov, ale chybí nám podrobnější informace o jejich aktuální početnosti a rozšíření. Takto organizované sčítání sov jsme uspořádali poprvé a doufám, že se stane tradicí. Nejde pouze o mapování těchto pozoruhodných tvorů, ale také o setkání zájemců o přírodu, vzájemnou výměnu znalostí a zkušeností,“ říká Daniel Křenek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, jeden z organizátorů setkání.

Dobrovolníci sčítali ve večerních a nočních hodinách na 19 předem vytipovaných trasách o celkové délce 189 km. Sovy zaznamenávali podle hlasových projevů, které jsou poměrně dobře slyšitelné. Ke sčítání využili také moderní techniku v podobě sedmi diktafonů umístěných v lesích, kde je předpoklad výskytu sov. Jedna skupinka měla sčítání slov dokonce zpestřeno vytím vlků, které bylo slyšet na nevelkou vzdálenost. Jednalo se o oblast, kde je jejich výskyt evidován od loňského podzimu. 

„Podařilo se zaznamenat šest samců naší nejmenší sovy kulíška nejmenšího. V jednom případě naopak i naší největší - výra velkého. Pro Jeseníky nejvzácnějším druhem byl puštík bělavý, který se do zdejších lesů rozšířil teprve nedávno a v CHKO už založil malou populaci. Nejčastější byl podle očekávání puštík obecný, u něhož ornitologové zaznamenali celkem 26 teritorií. Jednou slyšeli dokonce tokající pár [1]. Všechny potěšilo devět houkajících samců vzácné sovy sýce rousného. Kromě sov  byli zjištěni dva jeřábci lesní a osm sluk lesních,“ upřesňuje Daniel Křenek.

„Za zmínku stojí, že nejmladšímu účastníkovi, který noční pochůzku bez problémů zvládl, samozřejmě v doprovodu dospělého, bylo 10 let. Zapojení takto mladých lidí nás těší, považujeme za důležité, aby získávali vztah k přírodě,“ dodává Miroslav Havira z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Výsledky sice ještě nejsou kompletní, musíme vyhodnotit nahrávky z diktafonů, ale i tak je možné akci označit za vydařenou,“ uzavírá Křenek.

Kontakt:

Daniel Křenek, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Jeseníky, tel: 734 542 757, e-mail: daniel.krenek@nature.cz

Karolína Šůlová, mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, tel: 724 102 406, e-mail karolina.sulova@nature.cz

 

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info