Umělé stromy s filtry ve větvích mají vyřešit emise
28.08.2009 | Aktuálně.cz
Problém s likvidací emisí oxidu uhličitého mají vyřešit umělé stromy.
Do deseti až dvaceti let by podle britských inženýrů bylo dobré vysadit až 100 tisíc těchto nových stromů, aby pomohly normálnímu porostu s likvidací škodlivin ze vzduchu.
Britský vědecký tým z Institutu mechanického inženýrství se zabýval dlouhodobým plánem na zredukování oxidu uhličitého řadu let.
Nakonec byly ze stovek různých možností vybrány pouze tři návrhy, které by bylo možné skutečně zrealizovat.
Jedním z nich je právě vybudování umělých lesů. Stromy by měly ve "větvích" zabudované speciální filtry, kterými by škodliviny zachytávaly a následně ukládaly. Problém ovšem nastává s jejich uskladněním.
Vědci tedy vyzývají své kolegy ze světa k rozvinutí potřebných technologií a dotažení projektu umělých stromů. Řada klimatologů tvrdí, že svět má na zredukování emisí už jen pár desítek let.
"Umělé stromy jsou už ve stádiu prototypu," řekl doktor Tim Fox, hlavní autor zprávy, o které informoval zpravodajský server BBC News.
"Jsou ale velice designově vyspělé a taktéž kvalitní co do mechanizace a komponent, které pro svůj provoz využívají," dodal.
"S masovou výrobou a jejich vysazováním bychom mohli začít v poměrně krátkém časovém horizontu," řekl. Podle doktora Foxe je prototyp umělého stromu téměř stejně veliký jako lodní kontejner a zvládne zlikvidovat z ovzduší tisíckrát víc oxidu uhličitého než jeho reálný kolega z lesa.
Další z možných metod, jak redukovat zplodiny ze vzduchu, je naistalování kontejnerů s rostlinnými řasami na budovách, které by oxid uhličitý likvidovaly při procesu fotosyntézy.
Třetí možnost počítá s tím, že by byly na střechách budov speciální reflexní fólie, které by odrážely sluneční záření zpět do vesmíru.
Všechny tři možnosti ale vyžadují ještě další výzkumnou činnost, a proto britští vědci vyzývají vládu, aby zainvestovala do výzkumu 10 milionů liber (v přepočtu téměř 290 milionů korun).
Další články v kategorii Ekologie
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)
- ČIŽP představila na VědaFestu 2026 moderní technologie pro ochranu přírody (02.07.2026)
- CHKO Soutok ukázal obnovu přírody. Odpůrci se ale nevzdali, půjdeme do extrému, volají (02.07.2026)
- Miska vody může o tomto víkendu zachránit životy. Pomozte vyčerpaným divokým zvířatům (02.07.2026)
- Přes 1 200 škol z Recyklohraní ukazuje, že vzdělávání k udržitelnosti má v Česku své místo. Pátý ročník Celoroční EKO hry zná své vítěze (02.07.2026)
- Odborníci pomáhají zachránit Svatováclavský dub ve Stochově. Z tisíciletého stromu vznikají nové sazenice (02.07.2026)
- Estonsko chce přenést část odpovědnosti za odpad na výrobce (01.07.2026)

Tweet



