Tržby z férového prodeje stouply loni o pětinu
14.07.2009 | Týden
Zájem o zboží se značkou férového obchodu Fairtrade rostl i v době krize. Tržby z prodeje tohoto zboží loni po celém světě stouply o 22 procent na 2,9 miliardy eur (75,2 miliardy Kč). Vysoký růst zaznamenaly všechny kategorie produktů, nejvíce pak čaj a bavlněné zboží. Vyplývá to ze zprávy oborové organizace Fairtrade Labelling Organizations International.
Tržby z prodeje čaje stouply loni o 112 procent a bavlněných produktů o 94 procent. Mezi nejprodávanější produkty podle objemu prodeje patří káva a banány. Značku Fairtrade mají například také cukr, čokoláda, květiny, sušené ovoce, ořechy nebo umělecké a řemeslné výrobky jako keramika, sklo, textil, šperky, hračky či koberce.
Nejméně o 50 procent loni tržby vzrostly v sedmi zemích, v Austrálii, na Novém Zélandě, v Kanadě, Finsku, Německu, Norsku a Švédsku. Největšími odbytišti pro produkty Fairtrade zůstaly Británie a Spojené státy. V Británii tržby vzrostly o 43 procent a v USA o deset procent. Zájem o produkty se značkou férového obchodu se však zvyšuje i v dalších oblastech, včetně novějších trhů ve východní Evropě a východní Asii.
Férová odměna i ochrana přírody
Systém spravedlivého obchodu Fairtrade se snaží zajistit výrobcům výdělek, který jim za jejich práci náleží. Část zisku putuje do společného fondu, z něhož se financují projekty sociálního rozvoje a ochrany životního prostředí. Produkty pod touto značkou se prodávají ve více než 60 zemích a nakupují se od farmářů a drobných podnikatelů v 58 zemích.
Češi loni za výrobky Fairtrade podle odhadu agentury Green marketing utratili rekordních 41 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2007 je to více než dvojnásobek. Prodej výrobků Fairtrade v Česku v posledních letech výrazně roste, i když jejich cena je zpravidla o něco vyšší než u běžného zboží. V roce 2005 činil obrat s produkty Fairtrade zhruba tři miliony korun, v roce 2006 vzrostl na přibližně deset milionů korun a předloni na 27 milionů korun. Nejvíce Češi nakupují kávu, čaj, čokoládu a další cukrovinky.
Další články v kategorii Ekologie
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)
- ČIŽP představila na VědaFestu 2026 moderní technologie pro ochranu přírody (02.07.2026)
- CHKO Soutok ukázal obnovu přírody. Odpůrci se ale nevzdali, půjdeme do extrému, volají (02.07.2026)
- Miska vody může o tomto víkendu zachránit životy. Pomozte vyčerpaným divokým zvířatům (02.07.2026)
- Přes 1 200 škol z Recyklohraní ukazuje, že vzdělávání k udržitelnosti má v Česku své místo. Pátý ročník Celoroční EKO hry zná své vítěze (02.07.2026)
- Odborníci pomáhají zachránit Svatováclavský dub ve Stochově. Z tisíciletého stromu vznikají nové sazenice (02.07.2026)
- Estonsko chce přenést část odpovědnosti za odpad na výrobce (01.07.2026)

Tweet



