Technické prostředky dohledávání zvěře

Technické prostredky dohledávání zvere

Myslím si a urcite budete se mnou souhlasit, že dohledání strelené zvere je povinností myslivce i lovce. Etickou i morální povinností. Príliš casto se totiž stává, že po výstrelu se zasažená zver ztratí v lese. Nekdy zhasne po nekolika metrech, nekdy je treba vynaložit mnoho sil a prostredku k její dohledání.

Obvykle pak nastupuje lovec se svými zkušenostmi. Zkoumá chování zvere po výstrelu, barvu kterou zver zanechala na míste, stopy zvere které ukazují smer pohybu a spoustu dalších více nebo méne duležitých znaku. Pokud má za sebou léta praxe, zná a umí a má štestí, pak má urcite i úspech. Dohledá strelenou zver. Pokud ale nastanou zhoršené podmínky, jako je noc, déšt, snežení, prírodní prekážky, šance na dohledání klesají. Všichni urcite známe obtížnost dohledávání treba loncáka v roští, kde je pruchod vysoký sotva jeden metr.

Nestací-li clovek, pak vetšinou nastupuje nejlepší prítel cloveka - lovecky upotrebitelný pes. Dokáže vyrešit spoustu prípadu, na které již lovec nestací. Má totiž podstatne lepší smysly, než jeho pán a pokud je dobre vycvicen je nezastupitelný pri dohledávání, ale také pri vyhledávání zvere v lese.

Technické pomucky pro dohledávání

Vývoj techniky však nejde zastavit. A vývoj techniky je také akceptován lovci. Ostatne kdyby nebyl, lovili bychom dodnes oštepen nebo lukem. Pomucky pro lov se vyvíjí také. Vždyt kdo ješte strílí pomocí mechanických míridel (muška + hledí). Hodne takových nebude, i když se jich urcite nekolik najde. Drtivá vetšina používá optická míridla. Tak jak se vyvíjí zbrane, jak se vyvíjí pomucky pro lov, tak se vyvíjí i prostredky na dohledávání a vyhledávání zvere. Technické prostredky.

Sprej

První pomuckou, o které bych rád napsal je Sprej. Možná se ted zeptáte k cemu je sprej potrebný pri dohledávání zvere? Je to jednoduché. Vetšinou, když zver strelíte, tak barví. Více, nebo méne. Nemáte-li sebou psa - barvare, nebo nemáte-li dostatek zkušeností ve stopování, vetšinou stojíte pred dvema otázkami. První, byla zver na kterou jsem strílel vubec zasažena? Druhá, kterým smerem odbehla? Odpoved vám dá specielní sprej. Postríkáte místo na kterém stála zver, když jste strílel. I mikroskopické kapky krve, které by jste volným okem nevidel vám po styku se sprejem zacnou svetélkovat. Specielní sprej totiž po kontaktu s krví zacne intenzivne svetélkovat modro-bílým svetlem a tím vám dá odpoved na první otázku. Pokud neznáte ani smer úprku zvere, stací popojet v predpokládaném smeru a použít sprej znovu. Prípadne zacít delat vetší a vetší kruhy kolem daného místa, spolu se sprejem. Intenzivní svetélkování vám pak prozradí místo, kudy šla postrelená zver.

Nekolik informací o spreji. Je to americký výrobek, dodává se ve forme dvou tekutin, které se pred použitím musí smíchat do nádobky s rucním rozprašovacem. Princip cinnosti je chemická reakce slouceniny s barví zvere. Jedna dávka vystací na zhruba 500 metru stopování. Prírode neškodí, sám se totiž rozkládá. Je vodou reditelný, neobsahuje žádný alkohol. Po styku s barvou svetélkuje 1 až 4 minuty. Má nekolik nezanedbatelných výhod, v porovnání s jinými "živými" prostredky. Je natolik citlivý i na mikroskopické cásti barvy, že pracuje na stope staré i 24 hodin. To znamená, že když vecer opustíte místo a ráno se tam vrátíte, sprej bude stále fungovat (byla-li tam ovšem barva). Sprej reaguje s barvou i za dešte, kdy je rozpoznání barvy mimorádne obtížné, zvlášte pokud zver moc nebarví. Pri práci se sprejem platí, cím vetší tma, tím lépe je videt svetélkování. Nepotrebujete ani baterku, ani žádný jiný druh svetla. Svetélkování je dostatecne silné. Podle údaju výrobce výborne pracuje i na snehu, protože kapky barvy, které pronikají do lehkého prašanu jsou vlastne neviditelné, ale okraje takovýchto der jsou po nasprejování díky svetélkování velice dobre viditelné. Toto jsem ale nezkoušel. Nekolik priložených obrázku ukazuje reakci barvi zvere a spreje.

Stopar

Druhou pomucku zacnu otázkou, která je trochu zvláštní. Víte jak se hledají v mori schované ponorky? Z družice, která krouží kolem Zeme se pomocí specielních teplotních senzoru vyhledává teplo, které ponorka vyzaruje pri svém pohybu. Stejná technologie, od stejného autora, jenom mnohem levnejší a jednodušší se využívá i pro dohledávání zvere. Autor je totiž lovec. Vysoce citlivé senzory vyhledávají teplo, které vydává zver.

Prístroj (stopar) pro dohledávání zvere má tvar podlouhlé baterky (viz obrázek). Díky svým citlivým senzorum umí pracovat i za dešte, mlhy, nebo snežení. Vyhodnocuje teplo, které je vyzarováno lidmi, ptáky i zverí. Díky své citlivosti (reaguje na teplotní rozdíl již od jednoho stupne Celsia) mu neunikne prakticky nic. Prístroj indikuje prítomnost tepelného zdroje (ne jenom zvere, reaguje na všechno co vyzaruje teplo, to jest i na cloveka!) pomocí deseti svítících diod. Cím je zdroj tepla vetší, nebo je blíž, tím vetší pocet diod svítí. Není to ale jenom takhle jednoduché.

Prístroj obsahuje mikropocítac, který automaticky vyhodnocuje okolní teplotu, vlhkost, rychlost pohybu vaší ruky, zesílení prístroje, šumovou bránu a pocet teplotních zdroju, které zachytil. Prístroj umí vyhodnotit bud všechny objekty, nebo jenom ten nejvetší.

Základní použití prístroje. Držte prístroj jako by jste svítili baterkou. Pohybujte s ním z leva doprava a dívejte se na displej. Svítící diody se rozsvítí v tom smeru, ve kterém se nachází zver. Pokud pohybujete prístrojem rychle, ukáže vám smer na nejvetší objekt, pokud pohybujete rukou pomaleji, ukáže vám smer i na ostatní zdroje tepla.

Prístroj vyhledává v takzvaném okne. Toto okno má velikost 10 krát 10 metru na vzdálenost 100 metru a 100 krát 100 metru na vzdálenost 1 000 metru. Ano, prístroj je mimorádne citlivý a umí rozeznat jelena až na vzdálenost jeden kilometr pri prímé viditelnosti. V ridším lese má dosah zhruba 200 - 250 metru a hustém porostu do100 metru, v kukurici napr. do 45-50 metru. Ale funguje ne jenom na jelena. Je schopen zachytit i menší zver, jako je liška nebo zajíc, pernatou zver nevyjímaje!

Z tohoto hlediska se jeví tento prístroj jako ideální pomocník na dohledávaní strelené zvere. Pokud po výstrelu zasažená zver odskocí a odbehne pryc, jste schopni ji sledovat a dohledat i na pomerne velkou vzdálenost. Stejne tak napríklad pri honu na bažanty se casto stává, že zasažený bažant preletí, sedne si za strelce nekde do remízku, nebo hustšího porostu. Je zvykem (aspon ve sdruženích, kde jsem byl na lovu) dohledávat po každé leci i jednotlivé kusy, které byly strelené a kousek poodlétli. Pomocí tohoto prístroje je možné propátrat veliký kus území a pravdepodobnost dohledání se tak prudce zvetšuje.

Tento prístroj, na rozdíl od výše popisovaného spreje, má i jinou možnost využití. Tou je možnost obeznávat prítomnost zvere v revíru ješte pred zahájením lovu. Je to velice efektivní, když pred skupinovým honem hospodár obejde revír, nebo pred lecí zkontroluje prítomnost zvere v leci. Také pri individuelní šoulacce je tento prístroj velikým pomocníkem. Nejen že odhalí vysokou, nebo cernou na vetší vzdálenost (kdopak z nás dámy a pánové má ješte zrak v úplném porádku?), ale umí reagovat i na schovanou lišku. Když totiž prístroj reaguje v pul metru vysokém porostu, jelen, nebo srnec to nebude. Mužeme se pripravit na brokovou ránu a pomalým krokem se vydat tím smerem, kterým prístroj ukazoval. Prístroj nám tak dá cas pripravit se a priblížit se s vetší jistotou a s vetší pravdepodobností slovení.

Záver

Co ríci k temto prostredkum pro dohledávání zvere. V žádném prípade nenahrazují zkušeného lovce nebo dobre vycviceného loveckého psa. Jsou pouze doplnkem. Mají své místo vedle již tradicních metod dohledávání strelené zvere.

Vetší a zvyšující se zkušenosti lovce ulehcují dohledání zvere. Neustálá práce se psem zvyšuje odbornost a úroven spolupráce pes - lovec.

Tak i denní používání techto pomucek bude zvyšovat cetnost dohledání a úspešnost jejich nasazení. Platí to hlavne pro prístroj k urcování teplotního vyzarování objektu. I pres to, že byl vynalezen lovcem a je urcen pro lovce, mé první zkušenosti s ním byli opatrné. Již ale po týdnu používání jsem byl schopen prímo v terénu bezpecne rozpoznávat a urcovat, co stojí za to a co ne. Chce to, ostatne jako cokoliv jiného jenom opakované používání a trénink.

Je otázkou, co pro nás prinese budoucnost v souvislosti s nasazením nové techniky pri lovu. Nemyslím si ale, že bychom se jí museli bát nebo se jí stranit, s odkazem na zvyky, tradice nebo etiku. Nemyslím, že bychom meli nové nebo neobvyklé veci hned zavrhovat. Rozhodování o tom co bude sloveno a jak není totiž vecí techniky a vynálezu. Clovek je ten poslední, kdo stiskne spoušt a je na nem a pouze na nem, jestli to udelá odpovedne a s rozmyslem.

Ing. Ladislav DÉKANY

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info