Sympozium o zajíci

Akademie ochrany přírody a životního prostředí v Severním Porýní - Vestfálsku uspořádala sympozium o chovu a lovu zajíce polního, které mělo za cíl objasnit příčiny trvalého poklesu jeho stavů v Německu. Kromě několika odborníků z mysliveckého výzkumu se sympozia zúčastnila i řada praktiků.

Ukázalo se, že jediným spolehlivým podkladem o kolísání stavů zaječí zvěře, jak pro myslivecké experty, tak pro zástupce ochrany přírody, jsou údaje o výši odstřelu. Bylo uvedeno, že výši populace zajíců podstatně ovlivňují lišky, krkavcovití a infekční choroby. Dobré "zaječí roky" byly provázeny vždy vysokým stavem lišek. Při zhroucení liščích populací vlivem vztekliny stavy zajíců vždy stouply. Jestřáb a káně znamenají nebezpečí jen pro malé zajíčky. Účastníci sympozia požadovali opětné povolení známých severských lapáků na vrány, které jsou t. č. zakázány.

Na sympoziu byl doporučen jednoroční zákaz lovu zajíců a ve spolkové zemi Severní Porýní - Vestfálsko zařazení zajíce do Červeného seznamu ohrožených zvířat. Zároveň byl dán podnět k samostatnému výzkumnému úkolu pod názvem Zajíc. V rámci tohoto projektu by měli výzkumníci "odložit klapky z očí" a objasnit vliv i těch predátorů na zajíce, kteří jsou na seznamu chráněných živočichů.

Myslivci připomněli, že údaje o výši odstřelu slouží ochráncům přírody za podklady, které si sami nedovedou opatřit, ale následně je používají proti myslivcům, aniž by přihlíželi k tomu, že v mnoha honitbách se od lovu zajíců upustilo.

Zároveň bylo doporučeno, aby Červený seznam platil pouze regionálně, tj. tam, kde je zajíc skutečně ohrožen.

Die Pirsch, 11/2000, Rš

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info