SVAZKOVÁNÍ TĚŽEBNÍCH ZBYTKŮ PRO ENERGETICKÉ ÚČELY

Na veletrhu Elmia-Wood 2001 byl demonstrován další stupeň technologie energetického využití těžebních zbytků (větví a vršků) postavené na tom, že těžební zbytky se neštěpkují v lese, ale až v závodě před zužitkováním. Aby se však netvárný a neskladný materiál dopravil do závodu hospodárně, je v lese na pasece lisován a vázán do tvaru "doutníků” a dále přibližován a odvážen standardními prostředky.

Tradiční výrobci Timberjack a Rottne předvedli své systémy pro těžbu, svazkování a transport těžebních zbytků. Timberjack uvedl svazkovač Fiberpac 370B, který pracuje v Evropě již v počtu 12 kusů. Je určen pro zpracování těžebních zbytků mýtních těžeb. Z větví a vršků 2-3 stromů vyrobí pevný, motouzem svázaný balík. Pracovní agregát je umístěn na podvozku forwarderu, je otočný v rozmezí 180°, nemá vlastní motor, ale využívá hydraulický systém bázového stroje. Agregát je plněn pomocí upraveného drapáku hydraulické ruky forwarderu. Přední vtahovací válce posunují materiál do agregátu, v něm je kontinuálně komprimován a vázán do válcového tvaru. Když je vysunovaný válec dlouhý cca 3,2 m, je zkracovací pilou odříznut a odhozen.

Fa Rottne ukázala srovnatelné zařízení - Wood Pac 800, vyvinuté firmou Wood Pac. Je rovněž umístěné na podvozku forwarderu a naháněné od jeho hydrauliky. Agregát je plněn shora hydraulickou rukou. Svazek je vytvářen komprimací pomocí válců v děleném nekontinuálním procesu. Hotový balík je odhozen do strany. Při práci odpadá značná část slabých větviček a jehličí z agregátu a zůstává v porostu.

Svazky jsou následně přibližovány standardními forwardery a odváženy do závodu automobily pro odvoz kulatiny. V závodě jsou svazky seštěpkovány a spáleny. V některých kotlech jsou svazky spalovány vcelku s použitím principu hoření cigarety. Tím odpadá technologický mezistupeň štěpkování. Tímto směrem se ve Švédsku a Finsku ubírá výzkum již delší dobu.

Svazky těžebních zbytků obou systémů mají délku 3-3,5 m, průměr 60-80 cm a hmotnost 500-700 kg podle vlhkosti. Každý svazek obsahuje zhruba 1-1,5 MWh tepelné energie, což odpovídá ekvivalentu 80-100 l topného oleje. Až do odvozu z lesa mohou být svazky bez problémů skladovány. Díky vysoké komprimaci se materiál nerozkládá tak lehce jako ve volných hromadách. Není citlivý na déšť, nevyžaduje zakrytí. Vysoká komprimace umožňuje relativně hospodárný transport.

Aby byl svazkovač trvale plně vytížen, musí mu předcházet stálá práce 3-4 harvestorů. Při práci svazkovačů zůstává v porostu cca 1/3 těžebních zbytků - vratné živiny. Svazkovač pracuje hospodárně zejména v porostech s vysokým podílem smrku, zatímco v borových porostech, s nižším podílem zbytků, je efekt nižší. Vyšší hospodárnost přinášejí tyto systémy na větších a koncentrovaných pracovištích. Mohou však být aplikovány i při těžbě na energetických plantážích s krátkou dobou obmýtí. V období jaro, léto a podzim je vhodné ponechat těžební odpad před svazkováním několik týdnů volně na ploše vysychat. V zimě však musí být těžební zbytky zpracovány co nejrychleji, než zapadnou sněhem.

Elektrárna Alholmens Kraft v Pietarsaari (Finsko), která byla na podzim 2001 připojena k veřejné rozvodné síti, má být v této chvíli největším závodem ve světě, který používá pro produkci energie hlavně biomasu. V okruhu 100 km pracují pro elektrárnu 3 podnikatelé s jejich Fiberpac 370. Elektrárna potřebuje v roce produkci od 3-4 svazkovačů, což představuje práci 15-20 harvestorů.

Timberjack obdržel od EU-komise 1,74 mil EUR na rozvoj bioenergie s důrazem na výzkum a vývoj nové technologie komerčního využití energie ze dřeva. Finanční prostředky jsou orientovány na tříletý projekt, který bude realizován ve spolupráci s partnery jiných evropských zemí.

Podle Energie-Pflanzen 6/2001, Šve

Lesnická práce č. 4/2002

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info