Slovenští jelenáři pokořili Evropu

Slovenští jelenári pokorili Evropu

V pátek 4. února probehlo na Dortmundském výstavišti u príležitosti veletrhu Jagd und Hund již 2. Mistrovství Evropy ve vábení jelenu. Na pozvání poradatelu - redakce casopisu Wild und Hund - prijelo po trech nejlepších z Polska, Slovenska, Ceské republiky, Nemecka a poprvé i z Madarska. Ceskou republiku reprezentovalo trio Milan Janík, Oldrich Novobilský a Jan Niedoba, v šesticlenné porote pak Ing. Jan Kupka - reditel Interlovu Praha.

Soutež probíhala v jedné z výstavních hal na mikrofon, hodnotily se tri disciplíny - starý jelen stojící u laní, odpocívající hlavní jelen v kališti a výzva k souboji dvou približne stejne silných jelenu. Pri hodnocení známkami od jedné do šesti obsadili prvá tri místa naši východní sousedé. Mistrem Evropy se stal Vladimír Kaderka (97 b.), vícemistrem Karol Stodolica (86 b.) a druhým vícemistrem Peter Plánovský (81 b.). Nejlepší z našich byl Oldrich Novobilský na 9. míste, hned za ním na 10. míste Milan Janík a Jan Niedoba obsadil 14. místo.

Ješte více než v lonském roce však prišla na mysl otázka, jak spravedlivé a objektivní je posuzování jen trech disciplín a na mikrofon v zaplnené a nedobre ozvucené hale. Je treba ale priznat, že jednak meli všichni stejné podmínky, a jednak že celá akce mela hlavne za úkol propagaci krásné myslivecké dovednosti. Pred pódiem opet stála celá rada kamer a fotografu, zpravodajství probehlo v neuveritelném množství nemeckých novin a casopisu, nekolik televizí zaradilo do zpravodajství ze souteže šoty a jedna z místních westfálských televizí dokonce dávala soutež v prímém prenosu! Proste propagace myslivosti k nezaplacení, která pro nemecké myslivce v soucasném antimysliveckém spolecenském klimatu znamená více než vrcholné výkony soutežících.

Gratulujeme tedy slovenským prátelum k jednoznacnému potvrzení primátu v Evrope a tešíme se na soutež na podzim v roce 2001 v Antole, kdy bude poradatelem Slovenská republika v rámci Svatohubertských dní. Tentokrát to prý bude soutež se všemi disciplínami a bez mikrofonu pod širým nebem.

Ing. Jirí KASINA

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info