Slatí vede zbrusu nový chodník

Ve Tříjezerní slati, zhruba 2,5 kilometru vzdálené od Modravy, byl vybudován a včera předán do užívání nový poválkový chodník.

"Tříjezerní slať je jednou ze tří v Národním parku Šumava, které jsou zpřístupněny veřejnosti. Tříjezerní slať je nejmenší z nich, ale turisty je pokládána za nejhezčí. Oceňují, že poválkový chodník vede mezi klečovými porosty a jsou z něj velmi dobře vidět vzácné druhy rostlin a živočichů, jejichž výskyt je spjat právě s rašeliništěm. Lidé si mohou zblízka prohlédnout například jednoho ze zástupců našich masožravých rostlin, rosnatku okrouhlolistou," říká mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík.

Asi třísetmetrový dřevěný chodník začal na mnoha místech hnít a neodpovídal nárokům, které na něj v sezoně kladlo až pět set lidí denně.

"Proto naši strážci vybudovali chodník nový. Použili při tom kalamitní dříví, takže náklady ani nemáme vyčísleny. Rozhodně ale odvedli pořádný a užitečný kus práce, za kterou jim včera poděkoval ředitel správy parku Ivan Žlábek," konstatuje Zdeněk Kantořík.

Šumavské slatě (ve vyšších polohách se jim říká horská vrchoviště) patří mezi nejvzácnější v Evropě a jako takové jsou chráněny mezinárodní Ramsarskou úmluvou. Mocnost rašeliny v Tříjezerní slati představuje šest až sedm metrů, přičemž jediný metr roste zhruba tisíc let.

"Ke Tříjezerní slati lze dojít z Modravy nebo z Rokyty. Kromě ní je v na území národního parku zpřístupněna ještě Jezerní slať poblíž Horské Kvildy a Chalupská slať u Borových Lad," uzavírá Zdeněk Kantořík.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info